Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski Uyardı: Rusya Ukrayna’yı Sular Altında Bırakabilir

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyini sular altında bırakabileceğini söyledi. Ayrıntılar şu şekilde...
Zelenski Uyardı: Rusya Ukrayna’yı Sular Altında Bırakabilir
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı bölgedeki sıcaklığını korurken, liderlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Batı’yı uyardı ve Rusya’nın güney Ukrayna’yı sular altında bırakacak devasa bir barajı havaya uçurabileceğini söyledi.

Zelenski, Rus kuvvetlerinin güney Ukrayna’nın çoğuna hakim olan devasa bir rezervuarı tutan devasa Nova Kakhovka barajının içine patlayıcı yerleştirdiğini ve geri çekilmelerini engellemek için onu havaya uçurmayı planladıklarını söyledi.

Dünyadaki herkesin yeni bir Rus terör saldırısını önlemek için güçlü ve hızlı hareket etmesi gerektiğini belirten Zelenski, barajı yıkmanın büyük çaplı bir felaket yaratabileceğini söyledi.

Rusya, bu hafta başında Kiev’i barajı roketlemeyi planlamakla suçlamıştı. Rus kuvvetlerinin komutanı Sergei Surovikin, Ukrayna kuvvetlerinin kendisine karşı ABD tarafından sağlanan HIMARS füzelerini zaten kullandığını söyledi.

Barajın bulunduğu bölge olan Dnipro, Ukrayna’yı ikiye bölen bir yapıya sahip. Barajın patlaması, Ukrayna kuvvetlerinin büyük bir ilerlemeyle yeniden ele geçirmeyi umduğu Herson şehrinin çoğu da dahil olmak üzere, yerleşim yerlerini sular altında bırakabilir.

Barajın hasar görmesi, Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği Kırım da dahil olmak üzere güney Ukrayna’yı sulayan kanal sistemini kullanılmaz hale getirebilir. Zelenskiy, dünya liderlerini, barajı havaya uçurmanın, kitle imha silahlarının kullanılmasıyla tamamen aynı muamele göreceğini netleştirmeye çağırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu