Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Ukrayna Bu Yıl NATO ve AB’ye Katılım Daveti Bekliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna'nın NATO ve Avrupa Birliği'ne katılım davetleri alması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
Zelenski: Ukrayna Bu Yıl NATO ve AB’ye Katılım Daveti Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moldova’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirve Toplantısı’na katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın NATO ve Avrupa Birliği’ne katılım davetlerinin yanı sıra ittifak yolunda güvenlik garantileri alması gerektiğini söyledi.

Zelenski, burada yaptığı konuşmada “Yaz aylarında, Vilnius’taki NATO zirvesinde Ukrayna’nın açık bir şekilde üyeliğe davet edilmesi gerekiyor. NATO üyeliği yolunda güvenlik garantilerine ihtiyacımız var” mesajlarını verdi.

Zelenski: Hayal Kırıklığı Yaşıyoruz

Ukrayna’nın, Avrupa Birliği’ne katılım (AB) sürecine de değinen Zelenski, “Sonbaharda AB’ye katılımımızla ilgili net ve olumlu bir karara ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. Ukrayna’ya, Haziran 2022’de aday ülke statüsü verilmişti.

“Ukraynalılar, ülkenin AB ve NATO’ya katılımı konusunda net bir olumlu yanıt göremiyor. Ve umutlarımız giderek uzaklaşıyor” derken bu konudaki hayal kırıklığını ifade etmek zorunda kalmanın olumsuzluğuna vurgu yaptı.

Ukrayna’nın 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak Vilnius zirvesinde gelecekteki NATO üyeliğiyle ilgili net bir karar beklediğini ve artık olumlu bir karara ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: AP

“Tüm Dünya için Olumlu Kararlar Olacak”

Ukrayna için alınan kararların tüm dünya için olumlu kararlar olduğunu söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı, “Ukrayna için alınan olumlu kararlar tüm dünya için olumlu kararlardır. Moldova, uzun vadede Gürcistan ve muhtemelen Beyaz Rusya da buna dahil” şeklinde konuştu.

Modern savaş uçaklarına ihtiyaç duyduklarını ve F-16 savaş uçaklarının kendilerine verilmesi durumunda Rusya’yı yenebileceklerini ifade eden Zelenski, ayrıca Rus birliklerinin Transdinyester‘den çekilmesi çağrısında da bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın