Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski, Rusya’dan Ayrılan Nike’a Teşekkür Etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya pazarından çıkma kararı alan Nike'a teşekkürlerini iletti. Detaylar haberin devamında...
Zelenski, Rusya’dan Ayrılan Nike’a Teşekkür Etti
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Nike ile konuştuğunu ve ABD’li spor giyim üreticisine Rusya’dan çekilme kararından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Zelenski açıklamasında, “Bu, iş dünyasının insanlığı ve özgürlüğü korumada nasıl önemli bir rol oynayabileceğinin bir örneğidir. Bir devlet terör yolunu seçerse, böyle bir devletten uzaklaşmak kendine saygısı olan her şirketin görevidir.” ifadelerini kullandı.

Nike geçtiğimiz Mayıs ayında Rusya’dan çıkma kararını duyurmuştu. Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle pek çok şirket benzer yaptırım adımları atmıştı.

Nike, Moskova’nın Ukrayna’daki eylemlerine yanıt olarak Rusya’daki Nike’ın sahibi olduğu ve işlettiği tüm mağazalarındaki faaliyetlerini Mart ayında geçici olarak askıya alacağını söyledikten sonra Rusya’dan tam kapsamlı bir çıkış gerçekleştirdi.

Nike, Rusya pazarından tamamen ayrıldığını teyit etmek için diğer büyük markalara katıldı. 2021’in dördüncü çeyreği itibarıyla Rusya’nın önde gelen cep telefonu tedarikçisi olan Samsung, mevcut jeopolitik gelişmeleri gerekçe göstererek Mart ayı başlarında sevkiyatları durdurdu.

Şirkete yakın bir kaynaktan aktarılan bilgilere göre perakendecilere ekipman tedariki ve resmi çevrimiçi mağazanın yeniden başlamasıyla satışların Ekim ayında yeniden başlayabilir. Samsung’dan ise bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Diğer yandan savaş devam ediyor ve Zelenski, Rusya’yı ve lideri Vladimir Putin’i suçlamayı sürdürüyor. Zelenski son açıklamasında, Putin’in savaş suçu işlediğini, işkence yaptığını ve insanları gömdüğünü söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu