Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nike Rusya’ya Mal Göndermiyor: Mağazalar Kapatılacak

Nike, Rusya’dan tamamen ayrılığının sinyalini verdi. Rusya'da Nike markalı mağazalar işleten grup, tüm mağazaları kapatmak zorunda kalacağını duyurdu.
Nike Rusya’ya Mal Göndermiyor: Mağazalar Kapatılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

McDonald’s ve Starbucks gibi devler, Ukrayna işgali nedeniyle uluslararası yaptırım ve kınamalar karşılaşan Rusya’dan çıkarken, Nike benzer bir haberle gündeme geldi.

Moskova’da yayımlanan günlük iş gazetesi Vedomosti’nin bugünkü haberine göre Nike Rusya’daki en büyük franchise sahibi ile anlaşmalarını yenilemeyerek büyük bir ABD markasının ülkeden ayrılığına işaret etti.

Önde gelen spor markası Nike, Mart başında yaptığı açıklamada Moskova’nın Ukrayna’daki eylemlerine yanıt olarak Rusya’daki Nike’ın sahibi olduğu ve işlettiği tüm mağazalarındaki faaliyetlerini geçici olarak askıya alacağını duyurmuştu.

Halen açık olanların bağımsız ortaklar tarafından işletildiğini de bildirmişti.

Bugün gelen bilgiler de Rusya’da Nike markalı mağazalar işleten Inventive Retail Group’un (IRG) Başkanı Tikhon Smykov’un Nike’ın artık Rusya’ya mal tedarik etmediğini söylediğini gösterdi.

Smykov, çalışanlara yönelik mektupta; “Mal stokları tükendiği için IRG bu marka altındaki tüm mağazalarını kapatmak zorunda kalacak. 2012 yılında ortak bir iş kurduk, ülkedeki en iyi mağazalar zincirini sevgiyle kurduk ve 10 yıl sonra bu işin olamayacağı bir duruma geldik.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bir IRG sözcüsü de mağazalardan da görülebileceği gibi teslimatların durduğunu ve malların yetersiz durumda olduğunu dile getirdi. Mevcut durumda Nike mağazalarının işleyişini desteklemeye devam edemeyeceklerini ve şubeleri kapatmak zorunda kalacaklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.