Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski Kenya’ya Tahıl Merkezi Kurma Taahhüdünde Bulundu

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Mombasa Limanı'na tahıl merkezi kurma sözü verdiğini ifade etti. Detaylar haberde;
Zelenski Kenya’ya Tahıl Merkezi Kurma Taahhüdünde Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu sırasında New York’ta bir araya gelerek görüştü. Görüşmeden dikkat çekici mesajlar çıktı.

Tarafların görüşmesinden yeni iş birliği mesajı çıkarken Ruto, Ukrayna’nın Afrika’nın doğusundaki gıda sorununun çözümüne destek olmak amacıyla Mombasa Limanı’nda tahıl merkezi açacağını duyurdu.

Ruto ile Zelenski Görüşmesinden Tahıl Merkezi Açıklaması Çıktı

Ruto, sosyal medya platformu X hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaşımında, “Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde, Doğu Afrika’daki gıda kıtlığını gidermek için Mombasa Limanı’nda bir tahıl merkezi kurmayı taahhüt eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşmelerde bulunduk.” ifadesini kullandı.

Ruto'nun Zelenski Paylaşımı
Kaynak: X / @WilliamsRuto

“Barışçıl Çözümü Destekliyoruz”

Savaşın acılarının dindirilmesi ve yıkımın durması adına ülkesinin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın barışçıl çözümünü desteklediğinin de altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Paylaşımında, “Kenya, istikrarın yeniden sağlanması, halkın acısının hafifletilmesi ve mülklerin tahrip edilmesini durdurmak için Rusya-Ukrayna çatışmasının barışçıl çözümünü savunuyor.” ifadesini kullandı.

Afrika’da 25 ülkenin, her yıl buğday ithalatının üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna üzerinden gerçekleştirdiği biliniyor. Savaşın patlak vermesinden bu yana artan gıda fiyatlarından dolayı zor günler geçiren Afrika ülkeleri, iki ülkenin barışması için inisiyatif başlatmıştı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Rusya’nın masadan kalkmasıyla birlikte Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasını esefle karşıladığını belirtmiş ve tarafları yeniden masaya davet etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.