Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: F-16 Konusunda Yunanistan ile İş Birliği Yapacağız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, F-16 pilotlarının eğitimi konusunda Yunanistan'ın, Ukrayna'ya destek vereceğini belirtti. Detaylar haberde;
Zelenski: F-16 Konusunda Yunanistan ile İş Birliği Yapacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği-Batı Balkanlar Zirvesi ve Selanik Bildirgesinin 20’nci yıl dönümü nedeniyle Atina’ya ziyaret gerçekleştiren Volodimir Zelenski burada açıklamalarda bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı, F-16 pilotlarının eğitimi için Yunanistan’ın, Ukrayna’ya destek vereceğini ifade etti.

Zelenski ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ikili görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Zelenski: F-16’lar için Yunanistan’ın Desteğine İhtiyaç Duyuyoruz

Miçotakis ile Ukrayna’nın önceliklerini görüştüklerini söyleyen Zelenski, Rus işgalini sona erdirmek için F-16 pilotlarının eğitilmesinde Yunanistan’ın desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Yunanistan’ın, Ukraynalı pilotlara F-16’lar için eğitim verme kararını memnuniyetle karşılarken; eğitim sürecine dair ayrıntıların her iki ülkeden ilgili yetkililerin görüşmeleriyle belirleneceğini belirtti.

Zelenski ayrıca, tahıl koridorunun yeniden canlandırılması için de yardıma ihtiyaç duyduklarına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ZelenskyyUa

Ukrayna Devlet Başkanı, sosyal medya hesabından konuya dair bir de paylaşımda bulundu. Paylaşımda, Yunanistan’ın havacılık koalisyonuna katılıp Ukraynalı pilotları F-16’ları uçurmaları için eğiteceğini ve ayrıca Yunanistan’ın, Ukrayna için yeni bir askeri yardım paketi hazırladığını ifade etti.

Miçotakis’ten Rusya’ya Suçlama

Ukrayna topraklarında asırlardır yaşayan Yunan toplumuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Miçotakis ise Ukrayna topraklarında işlenen savaş suçlarını kınadıklarını ve bu suçların uluslararası hukuk tarafından cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Devam eden savaştan tüm Avrupa’nın olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Miçotakis, Rusya’nın, doğal gazı silah olarak kullanarak, uluslararası bir enerji krizi ve enflasyon krizine yol açtığını vurguladı.

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin küresel olarak gıda fiyatlarında artışa ve gıda krizine neden olacağını söylerken, tahıl anlaşmasının tekrar yürürlüğe girmesinin öneminin altını çizdi.

Ukrayna’nın AB üyeliğini desteklediğini de söyleyen Miçotakis, Yunanistan’ın, Ukrayna’nın yeniden inşa sürecinde yer almaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın