Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski, Çin’in Rusya İşgali Karşısında Tavrının Belirsiz Olduğunu Söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin Çin ile ilişkilerini ilerletmek istediğini söyledi. Çin'in Rusya işgali konusundaki belirsizliğine atıfta bulundu.
Zelenski, Çin’in Rusya İşgali Karşısında Tavrının Belirsiz Olduğunu Söyledi
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus işgali konusundaki tutumunu belirsiz olarak nitelendirdiği Çin ile ilişkileri yenilemek istediğini söyledi. Zelenski, Çin’in Ukrayna’ya yardım etmesini istediğini belirterek, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini ifade etti.

Rusya’nın yedi ay önce işgalinden önce Pekin ile iletişim kanalları olduğunu ve çok fazla ekonomik ve ticari işbirliklerinden bahsetti. Zelenski’nin açıklamaları, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bu hafta New York’taki BM Genel Kurulu sırasında Ukraynalı mevkidaşı ile görüşmesinin ardından geldi.

Toplantıdan sonra Wang, Çin’in çatışmadaki tüm tarafları müzakereye davet ettiğini, ve nükleer riskleri azaltmaya çağırdığını söylemişti. Çin her zaman barışı sürdürmeye ve müzakereleri ilerletmeye kararlı olduğunu belirtmişti.

Başka bir Çinli yetkili, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, bu hafta Ukrayna’nın işgal altındaki dört bölgesinde sürmekte olan Rus referansının yasallığıyla ilgili bir soruyu yanıtsız bırakmıştı. Bunun yerine Çin’in tüm tarafların farklılıklarını diyalog ve istişare yoluyla çözmeleri çağrısını yinelemişti.

BM Genel Kurulu’nda AB dışişleri sorumlusu Josep Borrell, Wang Yi ile Ukrayna’daki ihtilaf hakkında konuşmuştu. Borrell, Avrupa’nın, Çin’in savaşı sona erdirmek için Rusya üzerindeki etkisini kullandığı yönündeki beklentileri olduğunu söylemişti.

Zelenski geçtiğimiz günlerde savaş nedeniyle Rusya’nın özel mahkemelerde yargılanması gerektiğini savunmuştu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na seslenen Zelenski, Rusya’nın delegasyon haklarının elinden alınması gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu