Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Rusya’nın Delegasyon Hakları Elinden Alınmalı!

Zelenskiy, Rusya'nın özel bir mahkemede yargılanmasında gerekenin yapılması için çağrıda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Zelenskiy: Rusya’nın Delegasyon Hakları Elinden Alınmalı!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dünya liderlerinin bir araya geldiği Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul görüşmesinde açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, görüşmeye video konferans yoluyla katıldı.

Zelenskiy açıklamasında Rusya’yı hedef göstererek, 2014 yılında başlamış olan saldırganlık suçunu kapsamlı bir işgale dönüştürdüğüne işaret etti.

Ülkenin kendisini savunmaktan başka çaresi olmadığını bildiren Zelenskiy, saldırganı Ukrayna devletinin uluslararası kabul görmüş sınırının ötesine ittiklerini ekledi.

Rusya’nın saldırganlık suçunun cezasının sınır ihlali cezası olduğu belirtilerek, saldırgana uygulanan yaptırımların ve ticari ilişkileri engellemenin barış formülünün bir parçası olduğu kaydedildi.

Saldırganın uluslararası örgütlerde karar verici taraf durumunun en azından saldırganlık sürecinde tecrit edilebileceği vurgulandı. Oy hakkı ve delegasyon haklarında da mahrum edilmeli.

GCM Yatırım Banner

Rusya için Kişisel Kısıtlama Paketi Önerildi

Zelenskiy Rusya’nın kurumlar içinde cezalandırılması gerektiğini aktararak, tam bir kişisel kısıtlama paketi uygulanması gerektiğini paylaştı.

Saldırgan devletin vatandaşlarının turizm veya alışveriş yapmalarına izin verilmemesi gerektiği açıklandı. Vize kısıtlamaları yoluyla da kötülüğe göz yummamak için devletlerin saldırganlığına karşı durması gerektiği bildirildi.

Ukrayna’ya karşı uygulanan saldırı suçundan Rusya’yı cezalandırmak için özel bir mahkeme oluşturulması gerektiğine dikkat çekildi.

Mahkemenin kurulması için somut adımların hazırlandığını ifade eden Zelenskiy, hazırlanan adımların bütün devletlere sunulacağını duyurdu.

Ukrayna’nın uluslararası bir tazminat mekanizması oluşturma ihtiyacını desteklemek için BM Genel Kuruluna başvuracağı açıklamada yer aldı.

Zelenskiy: Gecikmiş Bir Savaş Kabul Etmeyiz

Ukrayna için BM Şartı’nın temel hükümlerinin müzakere yoluyla uygulanmaya çalıştığını belirten Zelenskiy, Rusya’nın gerçek müzakerelerden korktuğunu vurguladı.

Rusya’daki kısmi seferberlik ilanına da değinen Zelenskiy, “Rusya’nın kışı ele geçirilen Ukrayna topraklarında geçirmek ve yeni bir saldırı girişimi için güçlerini hazırlamak.” diyerek yorumda bulundu.

Açıklamasında gecikmiş bir savaşı kabul etmeyeceklerine değinen Zelenskiy, “Çünkü şimdikinden daha sıcak olacak.” dedi.

Rusya’nın savaş istediğini doğrulayan Zelenskiy, Rusya’nın tarihin akışını durduramayacağına işaret etti. Rusya’nın bu savaşı bitirmek zorunda kalacağı eklendi.

Zelenskiy açıklamasında, “Anlaşmanın Ukrayna barış formülü dışında herhangi bir temelde gerçekleşebileceğini reddediyorum. Rus terörü ne kadar ileri giderse, dünyadaki herhangi birinin Rusya ile aynı masaya oturması o kadar az olasıdır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.