Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zedur Enerji’den Üretim Kapasitesini Artıracak Hamle!

Yıllık ve aylık sağladığı kazançlarla yatırımcısına borsada kazandıran Zedur Enerji’den üretim kapasitesini artırmak için EPDK’dan aldığı onaya ilişkin açıklama geldi.
Zedur Enerji’den Üretim Kapasitesini Artıracak Hamle!
HABER GİRİŞ

Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’den Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) alınan önlisansa ilişkin açıklama geldi. Şirketin, depolamalı güneş enerjisi santrali için EPDK’dan önlisans alınması hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştığı açıklamada, Konya’da kurulacak güneş enerjisi santrali için beklenen önlisans onayının çıktığı paylaşıldı.

Açıklamada, daha önce KAP üzerinden yapılan bilgilendirmelerde, şirketin bağlı ortaklığı olan 10.000.000 TL ödenmiş sermayesinin yüzde 94,5 oranına sahip olduğu Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş.’nin Konya’nın Yunak İlçesinde 22 MWm / 15 MWe gücünde güneş enerjisi santrali kuracağının paylaşıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu santrale bütünleşik 15MWh kapasiteli, bataryalı depolama tesisi kurmak için EPDK’ya önlisans başvurusu yapıldığı ve TEiAŞ ( Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ) ile MEDAŞ (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) taraflarından olumlu kapasite ve bağlantı görüşleri alındığı belirtildi.

EPDK’nın Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş.’ye depolamalı güneş enerjisi santrali kurulumu için önlisans verdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Şirketimizin yatırım sürecine ivedilikle geçebilmesi için gerekli prosedürleri tamamlamak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bahsi geçen depolamalı güneş enerjisi santrali yatırımı ile şirketimizin mevcut elektrik enerjisi üretim kapasitesi yüzde 135 artarak 38,2 MWh ye çıkacak ve bununla birlikte 15 MWh elektrik enerjisi depolama kapasitesine sahip olacaktır” denildi.

GCM Yatırım Banner
ZEDUR Hisse
Kaynak: Paratic Piyasalar

ZEDUR hisse koduyla işlem gören Zedur Enerji, borsada yıllık yüzde 200’ün üzerinde, aylık ise yüzde 19’a yakın kazanca imza attı. Bugün tavan gören ZEDUR, TSİ 18.00 itibarıyla 84.95 liradan kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.