Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zarar Açıklayan Kardemir’in Hisselerinde Potansiyel Var mı?

Şeker Yatırım, yatırımcıların yakından takip ettiği hisseler arasında yer alan KRDMD için değerlendirmelerini ve hedef fiyatını açıkladı. İşte detaylar;
Zarar Açıklayan Kardemir’in Hisselerinde Potansiyel Var mı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da uzun süredir yatırımcıların beklentilerinin oldukça altında kalan demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri dalgalı hareketlerini sürdürüyor. Şeker Yatırım, 1Ç24’te zarar açıklayan Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMD) için beklentilerini paylaştı.

Kardemir’in enflasyon muhasebesi uygulanmış finansallara göre ilk çeyrekte 832 milyon TL zarar açıkladığına dikkat çeken Şeker Yatırım, yüksek maliyetlerin operasyonel karlılığı baskıladığını belirtti.

Şirketin 12,2 milyar TL hasılat elde ettiği, satış hacminin ise 563 bin ton olarak gerçekleştiği ifade edildi. Analistler, 2024’ün ikinci yarısında başlaması beklenen global parasal gevşeme sürecinin ardından ürün fiyatlarında ve marjlarda global olarak iyileşme öngördüklerini kaydetti.

Şeker Yatırım, KRDMD için 43,62 TL hedef fiyatını ve “al” tavsiyesini korudu. Hissede yüzde 42 getiri potansiyeline işaret edildi.

Şirket için riskler:

GCM Yatırım Banner
  • Global parasal gevşeme sürecinin beklenenden geç başlaması
  • Çin’de emlak sektöründeki yavaşlamanın daha da derinleşmesi
  • Hammadde maliyetlerinin beklentiden yüksek ve ürün fiyatlarının beklentiden zayıf seyretmesi

Zarar Açıklayan Kardemir’in Hisselerinde Potansiyel Var mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz günlerde açıkladığı bilançonun ardından bir miktar gerileyen KRDMD, yıl içinde en yüksek seviyesini 31,6 TL ile 6 Haziran’da gördü. Bu noktadan bir miktar gerileyen hisse, 25 Haziran saat 17.05 itibarıyla yüzde 0,7 düşüşle 30,8 TL’den işlem görüyor. Hissede yıllık kazanç yüzde 46 seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.