Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zaporijya Nükleer Santralinin Şefi Ruslar Tarafından Gözaltına Alındı

Energoatom Başkanı Petro Kotin, Rusların Zaporijya Nükleer Santrali Genel Müdürü Ihor Murashov'u gözaltına aldığını bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Zaporijya Nükleer Santralinin Şefi Ruslar Tarafından Gözaltına Alındı
HABER GİRİŞ

Ukrayna devlet nükleer düzenleyicisi Enerhoatom, Rus birliklerinin Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santralinin müdürü Ihor Murashov’un gözaltına aldığını duyurdu. Murashov’un aracı ile tesis yakınındaki Enerhodar kasabasına giderken tutulduğu söyleniyor.

Enerhoatom, daha sonra gözleri bağlanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğünü bildirdi. Rusya’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Moskova, Mart ayında Avrupa’nın en büyük nükleer santraline el koydu ve Ukrayna personelini elinde tuttu.

Hem Ukrayna hem de Rusya, bunun Avrupa’da büyük bir radyasyon olayına yol açabileceğine dair küresel endişeler arasında, santrali tekrar tekrar bombalamakla suçluyor.

Enerhoatom başkanı Petro Kotin, Murashov’un nükleer santralin güvenliği için ana ve münhasır sorumluluk taşıdığını söyledi. Tutuklamanın Ukrayna ve Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin operasyon güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.

Kotin, Rusya’yı nükleer terörizm ile suçlayarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na santral şefinin derhal serbest bırakılmasını talep etmesi için çağrıda bulundu. Altı reaktörlü Zaporijya nükleer santrali, Ukrayna’nın güney Zaporizhzhia bölgesinin işgal altındaki bölümünde, Enerhodar yakınlarında bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna, Rus birliklerinin istasyonu askeri üs olarak kullandığını ve çalışanların silah zoruyla tutulduğunu öne sürüyor. Moskova ise bu iddiayı reddediyor.

Nükleer santralin genel müdürünün gözaltına alınması, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin ilhakını ilan etmesinden sonra gerçekleşti. Belirtilen bölgeler Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini oluşturuyor. Moskova, Ukrayna’nın doğu ve güneyindeki dört bölgenin hiçbirini tam olarak kontrol etmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.