Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zam Yağmurundan Nasibini Alacak Yeni Sektör Otomotiv Oldu!

Seçim öncesi beklenen ÖTV indirimi, sandıkların kapanmasıyla zam haberi olarak güncellendi. Bütçedeki açığı kapatmak için konuşulan yeni düzenlemelere otomotiv sektörü dahil edildi.
Zam Yağmurundan Nasibini Alacak Yeni Sektör Otomotiv Oldu!
HABER GİRİŞ

Seçimde daha da büyüyen bütçe açığını kapatmak için başlatılan zam yağmurundan otomotiv sektörü de nasibi aldı. Halihazırda cep yakan sektörde vergileri artırmak için harekete geçildiği öğrenildi.

Maliye kaynakları tarafından aktarılan habere göre yeni vergi düzenlemesi için çalışmalara başlandı.

Çalışmaların ana gündem maddesi, döviz kurlarını doğrudan etkileyecek olan ithal otomobiller oldu.

Özellikle premium otomobillere özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı planlanıyor.

Alkollü Ürünlerde Zam Sınırının Sonuna Gelindi

Yakın zamanda tütün ürünlerine gelecek zam haberleri konuşulurken, alınan bilgilere alkollü içeceklerden alınacak vergilerde zam sınırının sonuna gelindi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre alkollü ürünlerde artış yapılmayacağı, uzun yıllardır vergi artırımlarıyla yaşanan fahiş fiyatların kaçak kullanımla ilintisine göre hareket edileceği öğrenildi.

Fiyatlar arttıkça kaçak kullanıma yönelimin yükselmesi ve belirli bir seviyeye gelindikten sonra vergi gelirlerindeki düşüş ÖTV artırımı için ihtimalleri zorladı.

2023 yılı bütçesi için alkollü içeceklerden elde edilecek tahmini ÖTV geliri yaklaşık 28,5 Milyar TL seviyesinde olmuştu.

Söz konusu tutar ülkedeki toplam vergi gelirinin yüzde 1,7’sini oluşturmuş, toplam ÖTV gelirinde ise yüzde 11,5’lik payı kapsamıştı.

Motorlu taşıt araçların bütçeye tahmini ÖTV geliri ise yaklaşık 85,8 Milyar TL olmuş, bu seviye toplam vergi gelirinin yüzde 5,2’sini, toplam ÖTV gelirinin yüzde 34.6’sını oluşturmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın