Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TTBP Başkanı Sigara için Beklenen Zammın Tarihini Açıkladı

Sigara sevkiyatındaki gidişat zammın habercisi oldu. TTBP Başkanı, iki hafta sonra gelmesi beklenen sigara zammına ilişkin açıklama yaptı.
TTBP Başkanı Sigara için Beklenen Zammın Tarihini Açıkladı
HABER GİRİŞ

2023’e adım atar atmaz sigara için zam ve indirim haberlerinin gündeme gelmesinin ardından bu kez sigara şirketlerini zora sokan sevkiyat problemi ortaya çıktı. Son bir haftadır bakkal ve tekel bayilere yapılan sigara sevkiyatlarında kayda değer daralmaların yaşandığını açıklayan Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, sevkiyatların ülke genelinde durma noktasına geldiğini paylaştı.

Sözcü’ye konuşan Aybaş, ülke geneli ele alındığında kimi sigara markalarının sevkiyatının tamamen durduğunu açıkladı.

Bandrol sorunu yaşayan sigara firmalarından haziran ayında zam haberinin geleceği bilgisini paylaştı.

TTBP Başkanı, “Bu kısıtlı dağıtım bir firma ile başlamıştı, üç firmaya çıktı. Normal şartlarda haftada iki kez alım yapardık. 10 karton ürün alıyorsak şimdi 2 karton veriliyor” dedi.

Seçim gündemiyle geçen sürenin sona ermesinin ardından yeni yönetimin netlik kazanmasıyla birlikte gelecek zamlara ilişkin ise şöyle söyledi:

GCM Yatırım Banner

“5 Haziran’da sigaraya zam gelme olasılığından söz ediliyor. Firmaların üst düzey yetkililerine göre gelecek olan zam 10 TL’yi bulur ancak oluşacak tepkiden dolayı bunun gerçekleştirilmeyeceği söyleniyor. Ancak kesin olmamakla birlikte, 3 TL ila 5 TL aralığında bir zam yapılabilir.”

Sigara Firmaları Zamma mı Talebe mi Hazırlanıyor?

Konuya ilişkin bir sigara firmasının temsilcisi, yurt dışı satışlarının ağırlık kazandığını ve bandrollerin yetişmediğini aktardı.

Dış pazardaki talep yüzünden iç pazarda boşluk olduğu ve geçici bir süre sevkiyatta daralma yaşandığı bilgisini paylaştı.

Tekel bayi platformlarının yöneticileri ise firmaların zamlı fiyatlara kendini hazırladığı görüşünü savundu.

Buna göre haziran ayında sigaraya gelecek olan maliyet zammı öncesi firmaların pozisyon aldığı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.