Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 350 Bedelsiz Başvurusu Yapmıştı! Yabancıdan Yoğun İlgi

Yüzde 350 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapmak için SPK'ya başvuran teknoloji şirketi bugün yabancının gözdesi oldu. İşte konunun detayları:
Yüzde 350 Bedelsiz Başvurusu Yapmıştı! Yabancıdan Yoğun İlgi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılı halka arzlarla konuşulsa da bedelsiz sermaye artırımları da oldukça fazla ses getirdi. Özellikle Mia Teknoloji tarafından yapılan yüzde 1200 bedelsiz sermaye artırımı piyasalarda yankılandı. Hisseler bedelsiz sonrasında kötü performans gösterse de dikkat çekici bir hamle olmuştu.

Büyük bedelsiz açıklayan teknoloji şirketlerinden birisi de VBT Yazılım oldu. Yüzde 350 bedelsiz sermaye artırımı kararının ardından Sermaye Piyasası Kurulu’na (APK) başvuru yapan şirket, yıllık bazda yüzde 100’e yakın bir değer kazancıyla işlem görüyor.

VBT Yazılım hisseleri (VBTYZ) yabancı yatırımcının ilgisini çekti ve günlük yabancı yatırımcı oranında 19,80 baz puanlık bir artış gözlendi.
VBTYZ Hisse Fiyatı - 27.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Günlük yabancı yatırımcı oranları incelendiği zaman, VBT Yazılım’a gelen alımla birlikte yabancı yatırımcı oranının yüzde 20,67’ye yükseldiği görülüyor. Bu oran geçen yılın aynı gününde yüzde 0,87 düzeyinde bulunuyordu.

VBTYZ kodlu hisseler TSİ 11:50 sularında yüzde 0,73 yükselişle 110,4 lirada seyrediyor. Hisseler 1 Aralık gününde 172,7 liraya tırmanarak rekor kırmıştı. Bu zirvenin ardından geri çekilen hisseler 110 lira sınırına kadar gevşedi. Haftalık yüzde 22,86 kayba işaret ederken, aylık yüzde 23,23 oranında ekside performans gösteriyor.

Günlük yabancı oranının en çok arttığı ikinci şirket ise 2,80 baz puan artışla Kuzey Boru (KBORU) oldu. Yeni halka arz olan şirket 3. günde tavan bozarken, haftalık yüzde 17’den fazla kayba işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Üçüncü sırada bir başka yeni halka arz yer aldı. Mega Metal (MEGMT) yabancı oranı 2,01 baz puan artışla yüzde 3,28 düzeyine yükseldi. Dördüncü sırada da Çates Elektrik (CATES) yer aldı. Son günlerin kötü performanslı halka arzlarından olan CATES’te yabancı oranı 1,93 artışla yüzde 2,17’ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.