Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 25 Sınır Kalktı: Yeni Kira Zam Oranı Belli Oldu

Kira sözleşmelerinde uygulanan yüzde 25 zam sınırlaması dün sona erdi. Temmuz ayında belirlenecek olan kira zam oranı ise TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamıyla netlik kazandı.
Yüzde 25 Sınır Kalktı: Yeni Kira Zam Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Milyonların gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu sabah açıkladığı enflasyon rakamındaydı. Kira sözleşmelerinde kullanılacak olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi açıklandı. Haziran ayının enflasyon rakamıyla Temmuz ayında belirlenecek olan kira zam oranı da netleşmiş oldu.

TÜİK verilerine göre Haziran ayında enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 artarken, kira sözleşmelerinde baz alınan 12 aylık artış ise yüzde 65,07 oldu.

Böylece hem konut hem de işyeri kiralarında Temmuz ayı sözleşmelerinin yüzde 65 oranında zamlanacağı netleşti.

Bu aya kadar konut kiralarında enflasyon oranına göre zam yapılmıyordu. Ekonomi yönetiminin aldığı kararla konutlarda yüzde 25 kira zam tavanı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar sürerken, yeni bir karar çıkmadığı için söz konusu düzenlemenin dün itibarıyla devamı gelmedi.

Ekonomi yönetimi enflasyonda en yüksek seviyelerin bu yıl görüleceğini, tek haneli rakamların ise 2026’ya kadar söz konusu olmayacağını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ateşinin yükseldiği yılda yüzde 25 zam sınırlamasının kaldırılması maaş zammı görmeyecek olan vatandaş için zorlayıcı bir başka etmen olurken, konut giderlerindeki artışın enflasyonu artıracak bir başka neden olacağı uyarıları sürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.