Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YUVAM Hesapları Merkez Bankası’nın Radarına Takılmadı

KKM sistemini saf dışı bırakmaya çalışan Merkez Bankası, aynı mantıkla üretilmiş olan YUVAM hesaplarını serbest bıraktı. YUVAM tarafında tablo ne? Yanıt haberde;
YUVAM Hesapları Merkez Bankası’nın Radarına Takılmadı
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın faiz yükünü artıran kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden çıkışlar 2 aydan fazla zamandır aralıksız olarak sürüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), her hafta paylaştığı bülteninde KKM hesaplarına ilişkin bilgi paylaşırken, geçen yıl Şubat ayında yurt dışındaki mudiler için hazırlanan KKM muadili, “yurt dışında yerleşik vatandaşlar mevduat ve katılım sistemi” (YUVAM) hesaplarına ilişkin bilgi verilmiyor.

Ekonomi yönetimi, tam anlamıyla odağını KKM’ye çevirmişken YUVAM hesapları için aksiyona geçilmedi. Gelinen noktada YUVAM tarafında 2022’ye göre bu yıl yavaşlama görülse de hesaplara girişler sürdü.

Gelinen noktada 2023’ün ilk 9 ayı itibarıyla söz konusu hesaplarda görülen artış 2,6 milyar dolar oldu. Eylül 2023 dönemi itibarıyla son 12 aylık artış 6 milyar dolar olarak kayda geçti.

Yerli ve Yabancı Şirketler de Katılabiliyor

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati döneminde döviz şoklarının önüne geçmek için getirilen KKM ve YUVAM seçenekleri ile hem yurt içinde hem de yurt dışında tasarruf sahiplerinin yatırımlarını Türkiye’de değerlendirilmesi amacı güdülmüştü.

Sisteme sadece bireysel müşterilerin değil, tüzel kişilerle birlikte yabancı özel ve tüzel kişilerin de katılımına onay verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Faizi Hazine’nin karşılayacağı sistemde biriken tutarlar ise devasa boyuta ulaşınca özellikle KKM hesaplarından çıkışları kademeli olarak sağlamak adına Merkez Bankası sıkı tedbir ve düzenlemelere gitmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.