Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yürürlüğe Girmesine Rağmen İşletmeler Bu Kurala Uymuyor

1 Ocak 2024 itibarıyla devreye alınan fiyat listesinin girişte olması zorunluluğuna birçok lokantanın uymadığı tespit edildi.
Yürürlüğe Girmesine Rağmen İşletmeler Bu Kurala Uymuyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 19 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar ile tüketicileri ve dürüst esnafı koruyan önemli bir karar almıştı. Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 8. maddesinin birinci fıkrası değiştirilerek, lokanta ve restoranlarda fiyat etiketlerinin, okunabilir ve görünür olması kuralı getirildi.

Söz konusu karar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Ancak fiyat listesini giriş kapılarına asma ve tüm masalara koyma zorunluluğu getirilmesine rağmen birçok işletmenin bu kurala uymadığı tespit edildi.

Yeni Şafak’ın haberine göre birçok kentte zabıta ekipleri denetimlere başladı. Ekipler önce dükkanları sırayla gezip uyarıyor, ardından da hala kurala uymayanlara ceza kesiyor.

Haberde, “Firmalar çeşitli bahanelerle yasağı deliyor, bazıları düzenlemeye uyarken çoğu menülere yer vermiyor. Menü asmayanların farklı bahanelerini sıkça işittik. Uygulamaya geçen az sayıda kafe veya restoran ise, işlerin artacağını düşünüyor.” ifadesine yer verildi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Sayit Karabağlı, hem tüketici hem esnaf için yerinde bir karar olduğunu, bir süre sonra sistemin oturacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.