Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan’dan Artan Elektrik Fiyatları için Ulusal Plan

Yunanistan, elektrik fiyatlarındaki artış konusunda AB’nin harekete geçmemesi durumunda, tüketicileri korumak için önlem alacak.
Yunanistan’dan Artan Elektrik Fiyatları için Ulusal Plan
HABER GİRİŞ

Ukrayna savaşının bir etkisi olarak enerji piyasasında artan fiyat artışı, birçok ülkeyi tedirgin ediyor. Doğal gaz ve petrol başta olmak üzere birçok kalemde meydana gelen fiyat artışı, zaten yüksek olan enflasyonun daha da yukarı çıkmasına yol açıyor.

Yunanistan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou, yükselen elektrik fiyatlarıyla ilgili konuştu. Avrupa Birliği’nin konuyla ilgili bir an önce harekete geçmemesi halinde, elektrik fiyatlarını frenleyecek ve tüketiciler üzerindeki etkisini azaltacak önlemler almayı düşündüğünü açıkladı.

Oikonomou konuşmasında “Hızlı ve acil bir Avrupa yanıtı olmazsa, elektrik fiyatına başka bir belirleyici müdahale için ulusal bir plan olacak.” sözlerine yer verdi.

Ukrayna’da iki aya yakın zamandır yaşanan savaş birçok Avrupa ülkesinde enerji krizinin derinleşmesine yol açtı. Yunanistan da kullandığı gazın büyük kısmını Rusya’dan alıyor.

Benzer şekilde petrolün yüzde 26’sını Rusya’dan ithal ediyor. Ancak Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle fiyatlarda ciddi bir artış yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Rus gazına bağımlı olan AB ülkeleri satın almayı bırakmadan önce alternatif kaynaklar aramaya yöneldi. İtalya Başbakanı Mario Draghi, artık Rus gazına bağımlı olmak istemediklerini söyledi.

Ekonomik bağımlılığın siyasi boyun eğme haline gelmemesi gerektiğini belirterek, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yeni kaynakların bulunması gerektiğini ekledi. Bu doğrultuda Afrika ile anlaşma yaptıklarını ve bir aydan kısa bir süre içinde Rus gazından vazgeçebileceklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın