Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis: Hiçbir Ülke Enerji Piyasasının Yükünü Kaldıramaz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis AB’den 3,6 milyar Euro’luk yeni destek aldığını açıklarken, Ukrayna savaşı nedeniyle enerji fiyatlarındaki artışa değindi.
Miçotakis: Hiçbir Ülke Enerji Piyasasının Yükünü Kaldıramaz
HABER GİRİŞ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis bir telekonferans görüşmesi yaptı. Miçotakis, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji fiyatları patlamasının yükünü, hiçbir ülkenin kaldıramayacağını söyledi.

Küresel fiyat artışları nedeniyle tüm Avrupa vatandaşlarının üretken dokusunu destekleyici tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Bu dönemde alınacak kararların gerçek ihtiyaçları ve gerçekçi olasılıkları yansıtan verilere dayanması gerektiğini belirtti.

“Bugün gündemimizin en üst sıralarında ülkemizin kaynaklarını çok yönlü bir programla kullandığı Ulusal İyileştirme Planı’nın uygulanması yer alıyor.” diyen Miçotakis, Avrupa Birliği’nden Toparlanma ve Dayanıklılık Fonu çerçevesinde 3,6 milyar Euro’luk ilk ödemeyi aldıklarını açıkladı.

Kiryakos Miçotakis AB Destek Açıklaması

Yunanistan toprakları genelinde ve birçok sektörde yeşil ekonomi ve dijital geçiş olduğunu belirten Miçotakis, Yunanistan’ın bu fonun oluşumuna öncülük eden ülkelerden ve ilklerden biri olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Savaş nedeniyle enerji fiyatlarındaki artışlara yönelik olarak, bir sonraki Avrupa Konseyi’nde vatandaşları rahatlatacak kararların alınması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı yeni ekonomik ve jeopolitik duruma yanıt verecek revize edilmiş bir İstikrar Paktı’na ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Birçok AB devletinin savunma bütçelerinin güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.