Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Borçlarını Ödeme Konusunda Bir İlke İmza Attı!

Ekonomik krizden çıkış için borçlanan Yunanistan, euro bölgesi kurtarma kredilerini ilk kez erken ödeyebilecek. Detaylar haberde;
Yunanistan Borçlarını Ödeme Konusunda Bir İlke İmza Attı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yunanistan Maliye Bakanlığı yetkilileri, Yunanistan’ın on yıl süren borç krizi sırasında aldığı ilk kurtarma paketiyle ilgili açıklamalar bulundu. Euro bölgesi ülkelerine borçlu olunan 2,7 milyar euro tutarındaki kredinin planlanandan önce geri ödeneceği belirtildi.

Bu, ülkenin Euro bölgesi kurtarma borcunu planlanandan önce ödediği ilk sefer olacak. Bunu gerçekleştirmek, borç sürdürülebilirliğini iyileştirmek isteyen Yunanistan için toparlanma stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Euro bölgesinin en borçlu ülkesi olan Yunanistan, 2018’deki üçüncü uluslararası kurtarma paketinden çıktı ve o zamandan beri borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için yalnızca tahvil piyasalarına güveniyor.

“Gelecek Yıl için Borçlanma İhtiyacımız Azalmış Olacak”

Bakanlık yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2023’te vadesi gelen 2,7 milyar euro tutarındaki GLF kredisini daha erken ödemeyi planlıyoruz” derken ödemenin yıl sonuna kadar tamamlanmış olacağını belirtti.

Yetkili, açıklamasının devamında “Böylece borcumuzun vade profilini yumuşatacağız ve yükselen faiz ortamında gelecek yıl için borçlanma ihtiyacımızı azaltacağız” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Euro bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF), 2009 sonlarında patlak veren kriz sırasında, Yunanistan’daki sert kemer sıkma önlemleri karşılığında ülkeye birlikte 260 milyar euronun üzerinde borç verdi. Atina, 2010-2014 yılları arasında kendisine 28 milyar euro sağlayan IMF’ye, planlanandan iki yıl önce Nisan ayında ödeme yaptı ve Euro bölgesi kurtarma kredileriyle benzer bir strateji planlıyor.

Euro bölgesi ülkeleri, ilk kurtarma sırasında Yunanistan’a 2041’e yayılan vadelerle 53 milyar euroluk ikili Yunan Kredi Kolaylığı (GLF) kredisi sağladı. Yetkili, planlanan ödemeyle Yunanistan’ın toplam 8 milyar euro geri ödemiş olacağını söyledi.

10 yıllık borç bölgesinde Yunanistan’ın borçlanma maliyetleri, euro bölgesi tahvil getirilerindeki daha geniş bir artışı yansıtarak, yılın başından bu yana üç kattan fazla arttı. Ülkenin 10 yıllık gösterge tahvilinin faizi Perşembe günü yüzde 4.17 seviyesindeydi.

Yunanistan, uluslararası tahvil piyasalarına dokunmadan en az iki yıl boyunca borçlanma ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar yaklaşık 39 milyar euroluk bir nakit tamponuna sahip. Bu yıl, yeni tahvil satışları ve mevcut tahvillerin yeniden açılması yoluyla şimdiye kadar yaklaşık 7 milyar euro borç aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.