Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunan Basınından Türkiye’ye Yönelik Tepki Çeken İfade!

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis'in Türkiye'ye yönelik açıklamaları gündeme oturdu. Detaylar haberde...
Yunan Basınından Türkiye’ye Yönelik Tepki Çeken İfade!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilim gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Yunan yetkililerden yapılan açıklamalar tansiyonu daha da yükseltiyor. Son olarak Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in Türkiye’ye yönelik açıklamasını CNN Greece’in “Ankara’ya net mesaj” gönderdi yorumuyla sunması gerilimin fitilini ateşledi.

Başbakan Kyriakos Miçotakis, LSE’nin Yunan Gözlemevi’nin kuruluşunun 25. Yıl döneminde Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ın Türkiye’ye yaptığı hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini söyledi. CNN Greece, Miçotakis’in bu açıklamasını Ankara’ya açık ve net mesaj gönderdi yorumuyla servis etti.

“Türkiye’yi 2016 Göç Anlaşmasının Ruhuna Dönmeye Çağırdık”

Miçotakis, Türkiye’nin sadece Yunanistan ile değil Avrupa Birliği ile olan ilişkisinin de son yıllarda daha karmaşık hale geldiğini bildirdi. Türkiye’nin Yunanistan dahil tüm komşuları için sorun yaratan eski tarz emperyal emelleri yansıttığını söyledi.
Türkiye ile açık bir diyalog yoluna bağlı olduklarını, egemenlik haklarını savunacaklarını dile getirdi.

Mülteci konusuna değinen Miçotakis, Türkiye’nin açık ve alenen on binlerce çaresiz insanı Yunanistan sınırını geçmeye zorladığını ifade etti. “Türkiye’yi çaresiz insanları sömürmek yerine 2016 göç anlaşmasının ruhuna dönmeye çağırdık.” ifadesinde bulundu.

Türkiye’ye yönelik söylemleriyle gündemde yer alamaya devam eden Yunan yetkili, bu ayın başlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a enflasyon üzerinden gönderme yapmıştı. Miçotakis, “Yunanistan’da da enflasyon yüzde 85 olsaydı ben de konuyu değiştirmeye çalışırdım” açıklamasında bulunmuştu. Yunanistan’ın sözlü tartışmaya giremeyeceğini eklemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.