Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Enflasyon Mesajı: Düşüşleri Görmeye Başlayacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de düzenlenen bir etkinlikte ekonomideki son durumu değerlendirdi.
Yılmaz’dan Enflasyon Mesajı: Düşüşleri Görmeye Başlayacağız
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’deki temasları kapsamında AK Parti İl Başkanlığı’nda açıklamalarda bulundu. Yılmaz, enflasyonun vatandaşın temel bir sıkıntısı olduğunu belirterek, Türkiye’nin son 3 yılda büyüme açısından çok başarılı olduğunu söyledi.

Dünyada 3 yılda dünyadaki toplam büyüme yüzde 7 olurken, bileşik olarak bu rakamın Türkiye’de yüzde 20 olduğunu belirten Yılmaz, “3 yılda yüzde 20 reel olarak ekonomimiz büyüdü. 6 milyondan fazla istihdam oluşturduk. İhracatımız 170 milyarlardan 255 milyar dolarlara geldi.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz reel olarak başarılı olduklarını ama finansal tarafta enflasyonla mücadele ettiklerini ve bunu da bir sorun olarak gördüklerini söyledi. Enflasyondan etkilenen geniş kitlelerin satın alma gücünü korumak için birtakım tedbirler hayata geçirdiklerini vurguladı.

Gelecek yılın ortalarından itibaren yıllık bazda enflasyon düşüşlerini görmeye başlayacaklarının mesajını veren Yılmaz, “Aylık bazda düşüşleri görmeye başladık. Geçen yazdaki aylık artışlar artık kalmadı. Daha düşük rakamlara doğru gidiyoruz ama yıllık etkiyi gelecek yılın ortalarından itibaren göreceğiz. Tek haneli rakamlara da 2026’da inşallah ulaşacağız.” diye konuştu.

Bunu yaparken sosyal kesimleri, çalışan kesimleri gözeten bir anlayış içinde mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, genel makro ekonomik durumda bir iyileşme olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz CDS’teki Düşüşe Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, CDS’in Mayıs ayında 700’lere kadar çıktığını hatırlatarak, bugün gelinen noktada 360’lı seviyelere düştüğünü söyledi.

Türkiye’nin artık finansal açıdan da çok daha istikrarlı bir noktaya doğru gittiğini belirten Yılmaz, koordineli bir şekilde hükümet, bakanlıklar, Merkez Bankası, para politikaları, maliye politikaları, reformlar, bütün bunları bir bütünlük içinde yöneterek sonuç alacaklarına inandığını vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.