Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Büyüme Yorumu: Hedeflerimiz ile Uyumlu

Büyüme rakamları hakkında değerlendirmede bulunan Cevdet Yılmaz, hedefler doğrultusunda uyumlu olduğunu dile getirdi. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan Büyüme Yorumu: Hedeflerimiz ile Uyumlu
HABER GİRİŞ

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini yayımladı. Türkiye ekonomisi söz konusu dönemde yüzde 5,9 büyüdü. Bu konu hakkında değerlendirmelerini paylaşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu oranın hedeflerle uyumlu olduğunu dile getirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yılmaz, 13 çeyrektir süren kesintisiz büyüme performansının 14’üncü çeyreğe taşınmış durumda olduğunu söyledi.

Rakamların Orta Vadeli Program’da öngörülen çeyreklik ve yıl geneli büyüme hedefleri ile uyumlu olduğunu dile getirdi.

Üçüncü çeyrekte büyümenin üretim yönünden incelendiğinde inşaat sektöründe katma değerin yüzde 8,1, sanayi sektöründe yüzde 5,7, hizmetler sektöründe yüzde 4,3 oranında büyüdüğünü bildirdi.

Yılmaz, sabit sermaye yatırımlarındaki yüzde 14,7’lik yüksek artışın, büyümenin daha sağlıklı bir kompozisyonla ve dezenflasyon yaklaşımı ile uyumlu bir patikada ilerlediğini gösterdiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Cevdet Yılmaz, “OECD ekonomileri ortalama yüzde 1,7, EU27 ekonomileri ise yüzde 0,1’lik bir oranda büyümüştür. 2023’ün ilk 9 aylık döneminde ekonomimiz yüzde 4,6’lık bir büyüme performansı gösterirken; OECD ülkeleri ortalama yüzde 1,6, EU27 ülkeleri ise 0,5’lik bir oranda büyümüştür.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye En İyi Büyüme Performansı Gösteren Ülke Konumunda”

Bu veriler kapsamında değerlendirmede bulunan Yılmaz, Türkiye’nin üçüncü çeyrekte OECD ve G-20 ülkeleri arasında en iyi büyüme performansı gösteren birinci ülke konumunda olduğunu dile getirdi.

9 aylık dönemde kapsamında Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en iyi büyüme performansı gösteren ikinci ülke olduğunu söyledi. Ayrıca yine 9 aylık dönemde Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında ise üçüncü ülke konumunda olduğunu aktardı.

Yılmaz, açıklamasının sonunda enflasyon konusunda kararlı adımlar atılırken, istikrar içinde büyüme hedefi doğrultusunda para, maliye ve yapısal reform politikalarının güçlü koordinasyonla hayata geçirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.