Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılmaz: Resesyona Düşmeden Üretimi Koruyarak Büyümeliyiz

TOBB Ekonomi Şurası’nda açıklamalarda bulunan Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik anlamdaki hedeflerini duyurdu. İşte detaylar;
Yılmaz: Resesyona Düşmeden Üretimi Koruyarak Büyümeliyiz
Yorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda ekonomiye yönelik kritik değerlendirmeler yaptı. Son 2 ayda gerçekleşen en önemli gelişmelerden bir tanesinin risk primindeki düşüş olduğunu söyleyen Yılmaz, bu eğilimin daha düşük seviyelere gerilemesinin öngörüldüğünü belirtti.

Bir taraftan daha düşük ve tek haneli enflasyonu hedeflerken diğer taraftan da resesyona düşmeden, üretimi koruyarak büyümenin gerektiğini vurguladı.

“AB Standartlarında Tutmaya Gayret Gösterdik”

Bütçe açığını Avrupa Birliği standartlarında tutmaya ve bu çerçevede bir takım tedbirler almaya çalıştıklarını aktaran Yılmaz, deprem harcamalarının bütçede yapısal bir bozulmaya yol açmadığını paylaştı. Fakat her yıl harcama gerektiren yapısal konum bozan harcamalarının sorun teşkil ettiğini, bunlarla ilgili belli tedbirler aldıklarını açıkladı.

Gelirleri artırmayı ve harcamaları dengelemeye gayret gösterdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, tasarruf kaynaklarını verimli kullanmanın önemine değindi. Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını, kendi konumunu ihmal etmeden bunu yaptıklarını, hedeflerinin serbest piyasada rekabeti korumak ve verimliliği artırmak olduğunu paylaştı.

“Türkiye Cazip Bir Ülkedir”

Ekonominin potansiyelini daha da yükseltmek istediklerini vurgulayan Yılmaz, Türkiye’nin yatırımlar açısından oldukça cazip bir ülke olduğunu belirtti.

Yatırım teşviklerinde hedef odaklı ve güdümlü şekilde çalıştıklarını, sistemde yenilikler ve ileri adımlar düşündüklerini açıkladı. Teknolojik dönüşüm, milli teknoloji ve nitelikli insan kaynağının kazandırılmasını düşündüklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu