Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Duyurdu! TCMB 300 Milyar TL’lik Kaynağı Ayırdı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin son 20 yılını değerlendirerek Yatırım Taahhütlü Avans Kredi uygulamasını bugün başladığını duyurdu. Detaylar haberde...
Yılmaz Duyurdu! TCMB 300 Milyar TL’lik Kaynağı Ayırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cevdet Yılmaz, politikada belirsizlerin ortadan kalktığını anlattı. Bugünkü toplantıda YOİKK Eylem Planı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geniş kapsamlı bir çalışma yaptığını söyledi. Söz konusu eylem planında girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, hedef odaklı ve seçici yatırım finansmanı, yatırım yeri tahsisi ve altyapı destekleri gibi hususların yer aldığını aktardı.

“Son 20 Yılda 252 Milyar Dolarlık Yabancı Yatırım”

Türkiye’nin son 20 yılını değerlendiren Yılmaz, 2023 yılı fiyatlarıyla 108 trilyon liralık toplam sabit sermaye yatırımının gerçekleştiğini söyledi. Bu yatırımlarla 14,1 milyon kişiye ilave istihdam oluşturulduğunu bildirdi.

Ayrıca 252 milyar dolar uluslararası doğrudan yabancı yatırımın gerçekleştiğini bildirdi. Küresel uluslararası doğrudan yatırımlardan alınan payın 2003 yılında yüzde 0,3 seviyesinde olduğunu söyledi. Bunun 2022 yılında yüzde 1 seviyesine kadar yükseldiğini ve hedefin 1,5 seviyesi olduğunu vurguladı.

“Program Bugün Uygulanmaya Başladı”

Bunun yanında yakın bir zamanda Merkez Bankası tarafından duyurulan Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri uygulaması hakkında konuşan Yılmaz, Merkez Bankası’nın 300 milyar lira gibi bir kaynağı ayırmış durumda olduğunu söyledi. Yeni bir dönemin başladığını kaydetti.

Bu kapsamda en az yatırım tutarlı projelerin 1 milyar TL olduğunu belirterek “Stratejik önemi yüksek projeler Türkiye’nin cari açığını aşağıya çekecek, teknolojik düzeyini arttıracak, katma değerli büyümesini, kalkınmasını teşvik edici nitelikteki yatırımlara buradan uzun vadeli uygun koşullu finans kullandırılacak.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, 10 yıla kadar uzayan vadelerin söz konusu olduğunu aktardı. Bugün itibarıyla aslında programın artık uygulanmaya başladığını söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.