Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Duyurdu! Deprem için 1 Trilyona Yakın Kaynak Harcanacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu yıl deprem harcamalarının 1 trilyon TL'ye yakın olacağını söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz Duyurdu! Deprem için 1 Trilyona Yakın Kaynak Harcanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Afet Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Depremlerin 11 ili ve 14 milyondan fazla insanı doğrudan etkilediğini söyledi.

Yılmaz, bu yıl sadece merkezi yönetim bütçesinden yapılan deprem harcamalarının hesaplamalara göre 762 milyar lira olacağını kaydetti. Diğer harcamalar göz önüne alındığında 1 trilyon liraya yakın bir kaynağın bu sene depreme harcanacağını söyledi.

Deprem sonrası yapımına başlanan deprem konutları hakkında konuşan Yılmaz, çalışmalar bittiğinde bölgenin Türkiye’nin en güvenli yerleri haline geleceğini aktardı.

“TOKİ İyi Bir İmtihan Verdi”

Yılmaz bunun yanında kalıcı barınma noktasında yerinde dönüşüme müsaade eden düzenleme yaptıklarını belirterek, “ Dolayısıyla isteyen vatandaşlarımızın kendi alanında ama mutlaka belli kriterlere uygun şekilde, fay hattında, dere yatağında, sıvılaşmış zeminde olmamak kaydıyla Bakanlığımızın denetimi altında yerinde dönüşe müsaade etmiş durumdayız.” dedi.

Bu kapsamda TOKİ konutları hakkında konuşan Yılmaz, özellikle konutların yapımında TOKİ’yi tebrik ettiğini söyledi. Yılmaz, “Gerçekten TOKİ iyi bir imtihan verdi. Bu deprem bölgesinde 133 bin TOKİ konutu vardı. Hiçbirinde çok şükür bir can kaydı yaşanmadı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki bir, iki yıl yoğun çabanın devam edeceğini belirten Yılmaz, konutlar bittiğinde bu bölgenin inşallah çok farklı bir konuma ulaşmış olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Geleceğe dönük olarak da krizleri yönetmemek için riskleri daha iyi yönetmemiz lazım. Riskli alanlarda daha hızlı bir şekilde dönüşümü sağlamamız lazım. İnşallah Meclis’imize bazı yeni düzenleme önerileri de gelecek. Daha hızlı şekilde kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor.” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın