Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Büyümeyi Değerlendirdi: Enflasyonda Düşüş Tarihi Verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, büyüme verilerini değerlendirdiği paylaşımda, enflasyonda düşüşün ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin tarih verdi.
Yılmaz Büyümeyi Değerlendirdi: Enflasyonda Düşüş Tarihi Verdi
HABER GİRİŞ

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verileri açıklandı. Buna göre ekonomi Ocak-Mart 2024 döneminde yüzde 5,7 oranında büyüdü. Bu rakam bir önceki çeyrekteki yüzde 4,5’lik büyümeyi takip ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirdi. Sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Yılmaz, Türkiye ekonomisinin 2024 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7, bir önceki çeyreğe göre iseyüzde 2,4 oranında büyüdüğünü belirterek, yıllıklandırılmış milli gelirin 1 trilyon 158 milyar dolarla yeni bir tarihi zirveye ulaştığını ifade etti.

Ekonominin 15 çeyrektir kesintisiz büyüme performansını sürdürdüğünü vurgulayan Yılmaz, bu başarının siyasi istikrar ve güven ortamında gerçekleştiğini söyledi. Deprem, küresel ekonomik durgunluk ve jeopolitik zorluklara rağmen ekonominin güçlü performansını devam ettirdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, kararlı politikalarla “Türkiye Yüzyılı” için çalıştıklarını dile getirdi.

2024 yılının ilk çeyreğinde emeğin milli gelirden aldığı payın yüzde 33,8’den yüzde 37’ye, gayrisafi katma değer içerisindeki payın ise yüzde 37,8’den yüzde 42’ye yükseldiğini belirten Yılmaz, cari açığın düştüğünü, rezervlerin arttığını ve risk göstergelerinin iyileştiğini söyledi.

Enflasyonla mücadelede elde edilen sonuçların yılın ikinci yarısında daha belirgin düşüşler getireceğini ve işsizlik oranının tek haneli seviyelerde seyrettiğini ekledi. İstikrar içinde, dengeli ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışı için Orta Vadeli Program’ı kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.