Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Rapor Geldi! Türkiye Yılın İlk Çeyreğinde Ne Kadar Büyüdü?

Türkiye ekonomisinin 2024’ün ilk çeyreğinde ne kadar büyüdüğünü gösteren rapor TÜİK tarafından yayımlandı. İşte raporun detayları…
Beklenen Rapor Geldi! Türkiye Yılın İlk Çeyreğinde Ne Kadar Büyüdü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye için beklenen rapor yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın 1. çeyreğine yönelik dönemsel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) raporunu yayımladı. Ülkenin Ocak-Mart 2024 döneminde ne kadar büyüdüğü belli oldu.

Buna göre GSYH yılın birinci çeyreğinde yüzde 5,7 arttı. Raporda “GSYH 2024 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 arttı.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ekonomisi 2023 yılının 4’üncü çeyreğinde yüzde 4,5 büyümüştü.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde en fazla artış yüzde 11 ile inşaat sektöründe gerçekleşti. Sorasında yüzde 5,5 ile bilgi ve iletişim faaliyetleri, yüzde 5’le idari ve destek hizmet faaliyetleri, yüzde 4,9 ile sanayi, yüzde 4,6 ile tarım geldi.

GSYH Ocak-Mart 2024
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 90 artarak 8 trilyon 822 milyar 248 milyon TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Cari fiyatlarla ABD doları bazında 285 milyar 572 milyon olarak gerçekleşti.

Raporun detaylarına bakıldığında hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2024’ün birinci çeyreğinde yüzde 7,3 arttı.

Mal ve hizmet ihracatı yılın birinci çeyreğinde yüzde 4, ithalatı yüzde 3,1 azaldı. İşgücü ödemeleri yüzde 108,4 artarken, işgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içerisindeki payı yüzde 42 oldu.

JPMorgan 2024 yılı için GSYİH büyüme tahminini yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükselttiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.