Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JP Morgan, Türkiye için Büyüme Tahminini Değiştirdi

JP Morgan, Türkiye ekonomisi için dikkat çeken bir rapor paylaşarak 3 yılında ardından ilk kez negatif çıktı açığına doğru ilerliyor olabileceğine işaret etti. Detaylar haberde;
JP Morgan, Türkiye için Büyüme Tahminini Değiştirdi
HABER GİRİŞ

JP Morgan ekonomisti Fatih Akçelik’in yayımladığı rapora göre Türkiye ekonomisinde 2021’in birinci bölümünden bu yana ilk kez olumsuzluk açığa çıktı. Raporda, ülke ekonomisinin 2021 yılının ilk çeyreğinden beri ilk kez negatif çıktı açığına doğru ilerliyor olabileceğine işaret edildi.

2024 yılının ilk yarısında ücretlerdeki artışlar ve depremle ilgili kamu harcamalarının, ekonominin yüzde 1,2’lik açığı ile hala aşırı ısınmış bir görüntü çizdiği belirtildi.

Koordineli para ve maliye politikası sıkılaştırılmasına işaret edilen raporda, bu durumun yılın 3’üncü çeyreğinden itibaren negatif çıktı açığı dönemini başlatacağına vurguda bulunuldu.

Söz konusu gelişmelerin, 2024’ün ikinci yarısında ve 2025’te enflasyonun düşmesine ve cari dengenin iyileşmesine katkı sağlayacağı paylaşıldı.

Ayrıca JPMorgan 2024 yılı için Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükselttiğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın