Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk Enflasyon Tahmini Geldi! TCMB Anketi Ne Diyor?

Merkez Bankası, her ay yapılan anket sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentilerini açıkladı.
Yılın İlk Enflasyon Tahmini Geldi! TCMB Anketi Ne Diyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının ilk piyasa katılımcıları anketi istatistiklerini yayımladı. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcının yanıtlarından elde edilerek hesaplanan rakamlara göre enflasyon tahminlerindeki düşüş devam ediyor.

Ankete göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 32,46 oldu. Bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 olarak açıklanmıştı.

12 ay sonrası için enflasyon tahmini yüzde 30,44, 24 ay sonrası için tahmin ise yüzde 17,18 olarak güncellendi.

Türkiye’de enflasyon Aralık ayında baz etkisiyle yıllık olarak yüzde 64,27 oranında gerçekleşti. Ekonomi yönetimi önümüzdeki aylarda da düşüşün devam edeceğini belirtiyor.

Dolar Kuru Beklentisi Yükseltildi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCMB

Yıl sonu döviz kuru (Dolar/TL) beklentisi enflasyondaki sert düşüşe karşın, bu anket döneminde yükseltildi. Anket katılımcıları doların bu yıl sonunda 23,12 lira, 12 ay sonrasında 23,43 lira olmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Dolar kuru şu anda 18,78 liradan işlem görüyor.

Katılımcılar Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının bu yıl yüzde 4,1 oranında büyüyeceğini öngörüyor. 2024 yılında ise yüzde 4,3’lük büyüme bekleniyor.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 9,08 oldu.  Bir önceki anket döneminde yüzde 9,18 oranında açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.