Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılın İlk Enflasyon Tahmini Geldi! TCMB Anketi Ne Diyor?

Merkez Bankası, her ay yapılan anket sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentilerini açıkladı.
Yılın İlk Enflasyon Tahmini Geldi! TCMB Anketi Ne Diyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının ilk piyasa katılımcıları anketi istatistiklerini yayımladı. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcının yanıtlarından elde edilerek hesaplanan rakamlara göre enflasyon tahminlerindeki düşüş devam ediyor.

Ankete göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 32,46 oldu. Bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 olarak açıklanmıştı.

12 ay sonrası için enflasyon tahmini yüzde 30,44, 24 ay sonrası için tahmin ise yüzde 17,18 olarak güncellendi.

Türkiye’de enflasyon Aralık ayında baz etkisiyle yıllık olarak yüzde 64,27 oranında gerçekleşti. Ekonomi yönetimi önümüzdeki aylarda da düşüşün devam edeceğini belirtiyor.

Dolar Kuru Beklentisi Yükseltildi

Kaynak: TCMB

Yıl sonu döviz kuru (Dolar/TL) beklentisi enflasyondaki sert düşüşe karşın, bu anket döneminde yükseltildi. Anket katılımcıları doların bu yıl sonunda 23,12 lira, 12 ay sonrasında 23,43 lira olmasını bekliyor.

Dolar kuru şu anda 18,78 liradan işlem görüyor.

Katılımcılar Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının bu yıl yüzde 4,1 oranında büyüyeceğini öngörüyor. 2024 yılında ise yüzde 4,3’lük büyüme bekleniyor.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 9,08 oldu.  Bir önceki anket döneminde yüzde 9,18 oranında açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu