Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İkinci Çeyreğinde Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Düştü

TÜİK yapı izin istatistiklerine göre bu yılın ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı azaldı.
Yılın İkinci Çeyreğinde Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini yayımladı. Geçen yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 7,5, daire sayısı yüzde 15,3 ve yüzölçümü yüzde 7,8 azaldı.

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 oranında düşmüştü.

TÜİK Yapı Ruhsatı İstatistikleri 2020-2022
Kaynak: TÜİK

Açıklanan verilere göre Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayan dönemde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 29,3 milyon metrekare olarak gerçekleşti. Bunun 15,6 milyon metrekaresi konut, 8,4 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,3 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı oldu.

Yılın ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına bakıldığında 18,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar en yüksek yüzölçüm payına sahip oldu. Sonraki sırada 2,9 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar yer aldı.

TÜİK verilerinde, 2022 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısının yüzde 22,6 ve daire sayısının yüzde 22,5 arttığı saptandı. Aynı şekilde yüzölçümünde yüzde 20,1’lik artış yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 29,2 milyon metrekare oldu. Bunun 16,8 milyon metrekaresi konut, 6,2 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,2 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Söz konusu dönemde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanım amacına göre dağılımına bakıldığında 21,7 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların en büyük payı oluştuğu saptandı. Sonraki sırada 1,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın