Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yetkililer Elektrikli Araçlarda ÖTV Düzenlemesini Değerlendirdi

Elektrikli araçlarda ÖTV düzenlemesi yapıldı. Söz konusu düzenleme hakkında sektör yetkililerinden değerlendirme geldi. Detaylar haberde...
Yetkililer Elektrikli Araçlarda ÖTV Düzenlemesini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Bugün Resmi Gazete’de Elektrikli otomobillerde uygulanan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yönelik düzenleme Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe girdi.

Elektrikli otomobillerin ÖTV dilimlerinde tüketicilere daha düşük maliyetli ürüne ulaşabilecekleri bir düzenleme yapıldı. Böylece motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine (ÖTV) elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği yükseltildi.

“Mevcut Enflasyona Göre Bu Oran Az”

Söz konusu düzenleme otomotiv sektöründe elektrikli araç segmentinde yer alan şirketler tarafından mevcut enflasyon oranları kapsamında sınırlı bulundu.

Bazı sektör temsilcileri konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Odak Otomotiv Satış ve Pazarlama Müdürü Emrah Ünlü, bu oranın mevcut enflasyon dikkate alındığında az olduğunu söyledi.

“Karar Elektrikli Araç Almak İsteyenleri Olumlu Etkileyecek”

Söz konusu genelgenin elektrikli otomobillere olan ilgiyi biraz artıracağını söyledi. Mevcut duruma ne büyük etkinin bu olacağını bildirdi. Kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun ise bu kararla tüketicilerin bir süre daha yüzde 10 ÖTV diliminde bulunan araçlara daha ulaşılabilir fiyatla sahip olabilecekleri bir dönem yaşanacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın