Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Matrah Yükseltildi

Elektrikli otomobillerin ÖTV matrahında düzenlemeye gidildi ve ilgili araçlar için esas alınan eşik yükseltildi.
Elektrikli Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Matrah Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elektrikli otomobillerde uygulanan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenleme yürürlüğe girmiş oldu.

Elektrikli otomobillerin ÖTV dilimlerinde tüketicilere daha düşük maliyetli ürüne ulaşabilecekleri bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği yükseltildi.

Elektrikli araçların vergilerinde değişiklik yapılmadı. Böylece 160 kW’yı aşmayan araçlarda vergi oranı yüzde 10 ile 40 arasında değişiklik gösterirken motor gücü 160 kW’yı aşan araçlarda vergi yüzde 50-60 aralığında olacak.

Bir önceki uygulamada motor günü 160 kW’yı aşmayanlar için ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin liraydı. Şu anda bu rakam 1 milyon 450 bin liraya yükseltilen düzenlemede, yüzde 40’lık dilim yerine yüzde 10’lık ÖTV diliminden vergilendirme yapılıp satışa sunulacak. Bu hamleyle fiyatların aşağı çekilmesi amaçlanıyor.

Matrah eşiği daha önceden 1 milyon 250 bin lira iken yapılan düzenleme sonrası 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi. Diğer dilimlerde ise matrahlar aynı kaldı. Son dönemde yapılan araştırmalar, Türkiye’de otomobil satışlarında büyük artış olduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından 2023 Ocak-Eylül dönemini kapsayan otomobil ve hafif ticari araç satışlarını içeren rapora göre elektrikli otomobillerin toplam pazardaki payı yüzde 5,9’a yükseldi. Bu dönemde 39 bin 51 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın