Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerinde Dönüşüme 3 Günde 57 Bin Kişi Başvurdu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremzedeler için devam eden yapı çalışmalarını anlattı.
Yerinde Dönüşüme 3 Günde 57 Bin Kişi Başvurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, tv100’e deprem süreci ve bundan sonra atılacak adımlar hakkında konuştu. 6 Şubat’ta 9 saat arayla 2 tane çok şiddetli deprem meydana geldiğini, görünüşte 11 ancak 18 ilin dolaylı olarak etkilendiğini söyledi.

Hasarlı olduğu için yıkım sırası beklenen 850 bin bağımsız birim olduğunu ve bunlardan 320 bin tanesinin yıkıldığını belirtti.

“Bunların altında da insanlar var, sizin 1 gün evvelinden haberiniz olsa, tedbir almak isteseniz her binaya 10 kişi tahsis etmek isteseniz 3 milyon 200 bin kişiyi hazır tutmanız lazım. Yurt dışından gelen bütün mevkidaşlarımız ‘Bizde böyle bir şey olsaydı altından kalkamazdık’ dedi.” ifadesini kullandı.

Deprem bölgesinde evinde kalamayan 1 milyon 903 bin kişi olduğunu, bunların 55 bininin çadırlarda, 67-70 bininin yurtlar ya da sosyal tesislerde kaldığını açıkladı.

Şu Ana Kadar 179 Bin Konutun Temeli Atıldı

Deprem sonrasında 179 bin konutun temelinin atıldığını söyleyen Haseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 319 bin konut sözü vermesiyle yer arayışının devam ettiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yerinde dönüştürmenin mecburiyet haline geldiğini, deprem bölgelerinde istenilen şekilde rezerv alan bulunamadığını aktardı.

“Rezerv alan dediğimiz kamuya ait arazi. İstimlaka para vermek istemiyoruz. Şahıs arazilerini istimlak etmek istesek ciddi bir miktar ödememiz gerekir.” diyen Bakan, Hatay’da yıllarca oturmuş insanların düz arazilere taşınamayacağının altını çizdi.

Kentsel dönüşümün en büyük sorunlarından birinin bu olduğunu, evler yapılırken fay hatlarının olduğu yerlere yapı izni verilmeyeceğini ve bunun artık kırmızı çizgileri olduğunu sözlerine ekledi.

100 metre brüt bir evin 1 milyon liraya mal olduğunu söyleyen Özhaseki, devletin bunun yarısını hibe olarak verdiğini ifade etti.

Yarısının da 2 yıl ödemesiz 10 sene vadeli ve faizsiz şekilde verildiğini, bu kapsamda yerinde dönüşüme daha 3 günde 57 bin kişinin başvurduğunu açıkladı.

1 yıl sonra dışarıda kalan insan sayısının yarı yarıya düşmüş olmasını hedeflediklerini, çadırda ve konteynırda kimsenin kalmamış olmasını, kirada olanların ise bir süre daha devam edeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın