Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeniden Tavan! Çiçeği Burnunda Halka Arz Devre Kesti

Son dönemde halka arzlardaki gelenek bozuldu. Ancak bir isim yeni borsa şirketlerinin arasından sıyrılmayı başarmışa benziyor. KBORU yeniden tavanda!
Yeniden Tavan! Çiçeği Burnunda Halka Arz Devre Kesti
HABER GİRİŞ

Yıl biterken halka arz rüzgarları terse dönmeye başladı. Borsanın en yeni şirketleri tavan serisine ne başlayabildi ne de sürdürebildi. Ancak bu şirketler arasında bir tanesi öne çıkmayı başardı. Kuzey Boru, son 6 halka arz arasında öne çıkmayı başaran tek isim oldu.

7-8 Aralık tarihlerinde Sur Tatil Evleri ve Mega Metal ile birlikte talep toplayan Kuzey Boru, 36,20 liralık halka arz fiyatıyla 14 Aralık’ta borsada işlem görmeye başlamıştı. KBORU kodlu hisseler, 2 gün tavan yaptıktan sonra dünkü işlemlerde dip gördü.

Kuzey Boru hisseleri (KBORU) TSİ 10:20 sularında yüzde 9,9 artıda 52,95 lirada devre kesiyor.
KBORU Hisse Fiyatı - 19.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlere 48,18 liradan başladıktan sonra tavan bozdu ve sert düşerek 40,18 liraya indi. 8 lira birden düşen Kuzey Boru, akşam saatlerinde yeniden toparlandı ve tavandan devre kesti. Bugünkü işlemlere ise 49,14 liradan başladıktan sonra yüzde 10 artıya geçti ve 52,95 lirada devre kesicide işlem görmeye başladı.

Kuzey Boru hisseleri yüzde 40 civarında bir kazançla işlem görmeye başladı. Dün yeni bir iş ilişkisi açıklayan şirketi KDV hariç 55.429.425,93 TL değerinde sözleşme imzalamıştı.

Ayrıca diğer halka arzlarda da pozitif bir ivme söz konusu. 15 Aralık’ta işlemlere başlayan Mega Metal yüzde 2,5’ten fazla artıda seyrederken, Sur Tatil Evleri yatay negatif bir performans gösteriyor. Bu şirketlerden önce talep toplayıp borsada işlem görmeye başlayan Şeker Yatırım ve Çates Elektrik de güçlü pozitif seyirle işlem görürken, Batı Ege GYO yine düşüyor.

GCM Yatırım Banner

Halka arzlarda büyünün bozulduğu söylenirken, sırf halka arzlardaki tavan serisinden para kazanmak isteyen acemi yatırımcının şimdi ne yapacağı merak ediliyor. Halka arz fiyatının altına inen şirketler, zarar yazmaya başlarken, acemi yatırımcıların bununla nasıl baş edeceği endişeleri artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.