Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Büyüsü Bozuldu Şimdi Yatırımcılar Ne Yapacak?

Taban serisine geçiş yapan yeni halka arz şirketleri küçük yatırımcıyı kaçırmaya başladı. Peki, geride kalanlar ne yapacak? Yanıt haberde;
Halka Arz Büyüsü Bozuldu Şimdi Yatırımcılar Ne Yapacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BIST 100 endeksinin dalgalı seyir yaşadığı günlerde halka arzlar için kara bulutlar aralanmıyor. Tavan serisini on güne çıkarmaya alışan şirketler gelinen noktada iki günü bile göremez oldu. Tavanı ilk gününde bozan ve halka arz fiyatının da altına sarkan şirketler yatırımcıları panik havasına soktu.

Kamu bankalarındaki çıkışların panik satışlarını da beraberinde getirmesiyle halka arz furyasındaki cazibe sorgulanmaya başladı.

Kabusa dönen halka arz rüyasında, yatırımcı çıkışlarını değerlendiren Marbaş Menkul Değerler Strateji ve Varlık Yönetimi Direktörü Volkan Dükkancık, seçici davranma zamanının geldiğine dikkat çekti.

Yıl içinde 100 milyona yakın yatırımcının katıldığı halka arzlarda gelinen noktada mağduriyetlerin yaşanmaması için denetleyici ve düzenleyici kuruluşların devreye girmesini önerdi.

Saadet Zinciri Kırıldı

Dükkancık, enflasyonun üzerinde getiri alan yatırımcılar ve finansman ihtiyacını arz gelirleriyle karşılayan şirketlerin bir nevi saadet zinciri yarattığına ve zincirin ise kırıldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek faiz artışına devam eden Merkez Bankası’nın mevduatın cazibesini artırmasıyla Borsa İstanbul’un getirisinin sorgulandığını belirterek, yatırımcıların halka arzlarda yaptığı sorgulamanın ise hatalı olduğunu söyledi.

Sosyal medyada en çok sorulan soruların, şirketin üretim, borç ve kâr durumu yerine; kaç lot vereceği, kaç gün tavan göreceği yönünde olduğunu belirterek, bu tutum için “Sürecin zaten sağlıksız bir noktaya doğru gittiğinin en önemli işaretlerinden biriydi” dedi.

Dükkancık, “Yatırımcıların artık doğru soruları sorup tatmin edici cevaplar bulabildiği şirketlerin halka arzlarına yöneldiği bir süreç bizi bekliyor” diyerek, artık bilinçli tercihlerin yapıldığı hisse alımlarının yapılacağı öngörüsünü paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın