Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

29 Yılın En Sert Düşüşünü Yaşayan Yeni Zelanda, En Büyük Etkiyi 2Ç20’de Hissedecek

İlk çeyrek verilerini açıklayan Yeni Zelanda, Covid-19 etkisiyle 29 yılın en büyük düşüşünü yaşadığını bildirdi. Ancak Haziran çeyreğindeki rakamların çok daha kötüsünü getirmesi bekleniyor.
29 Yılın En Sert Düşüşünü Yaşayan Yeni Zelanda, En Büyük Etkiyi 2Ç20’de Hissedecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni Zelanda’nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) Mart çeyreğinde %1,6 ile 29 yılın (Mart 1991) en büyük düşüşünü ve Aralık 2010’dan bu yana ilk üç aylık düşüşünü kaydetti.

Bunun nedeni ise tahmin edildiği gibi Covid-19 kısıtlamalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkileri oldu.

Ülkenin istatistik kurumu tarafından açıklanan verilere göre bu düşüş, Aralık 2019 çeyreğindeki yüzde 0,5’lik büyümeyi takip etti. Yıllık bazda GSYİH, Mart 2020’de sona eren yıla göre yüzde 1,5 oranında büyüdü. GSYİH’deki yıllık büyüme, yüzde 3,9 olduğu Aralık 2016’dan bu yana genel olarak yavaşlıyordu.

Statistics New Zealand verilerine göre GSYİH ilk çeyrekte %1,6 ile 29 yılın en büyük düşüşünü kaydetti.
 Yeni Zelanda İlk Çeyrek Yüzde 1,6 Daraldı
Kaynak: Stats NZ

Yıllık bazdaki düşüş ise negatif bölgeye inerek yüzde 1,5 oldu. Ekonominin üçte ikisini oluşturan hizmet sektörleri yüzde 1,1 düştü. Ekonominin yaklaşık beşte birini oluşturan mal üreten endüstriler yüzde 2,7 düşerken, birincil endüstriler yüzde 1,0 düştü.

COVID-19’un Mart 2020 çeyreğinde seyahat kısıtlamaları, düşen ticaret koşulları, küresel COVID-19 etkileri ve COVID-19 kilitlenmesi yoluyla ekonomik faaliyet üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

2 Şubat’ta Çin’den gelen ziyaretçilere seyahat kısıtlamaları uygulanan ve 19 Mart’ta sınırlarını yabancı uyruklulara kapatan Yeni Zelanda’nın COVID-19 uyarı seviyesinin 23 Mart 2020’de 3. seviyeye ve 25 Mart’ta 4. seviyeye yükseltildiği hatırlatıldı.

Bu da seviye 4 kilitlenmesinin Mart ayının sadece birkaç gününü etkilediğini ortaya serdi.

Yeni Zelanda Koronavirüs TablosuSeviye 4 kısıtlamaları, ekonominin gerekli olmayan kısımlarındaki faaliyetin ancak evden çalışarak gerçekleştirilebileceği anlamına gelirken Covid-19 kısıtlamalarının faaliyet üzerindeki etkisinin büyük bölümünün Haziran çeyreğinde görüleceği bildirildi.

Zaten birçok ekonomist, ekonominin ikinci çeyrekte küçülerek 2010’un ikinci yarısından bu yana ilk resesyonuna ilerlediğini öngörmüştü. Haziran ayının sonuna kadar olan mevcut çeyreğin bir asırdan fazla üredir ekonomik aktivitedeki en büyük düşüşü üretmesi beklenirken ANZ üst düzey ekonomist Liz Kendall şöyle konuştu:

“Ekonomik etkinin en kötüsü birçokları için gelmeye devam ediyor: işsizlik artıyor ve birçok firma zorluk çekiyor, turizm şekilli bir deliğin doldurulması zor ve bunu görmezden gelmek imkansız.”

Ayrıca ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 19 küçüleceğini ve üçüncü çeyrekte yüzde 13’le toparlanacağını kaydetti.

GSYİH’deki düşüşün, salgınla mücadele etmek için sert ve erken davranmanın bedeli olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Grant Robertson, küresel Covid-19 salgınının ve Yeni Zelandalıları korumak için alınan önlemlerin, Mart ve Haziran çeyreğini etkileyeceklerini her zaman bildiklerini söyledi. Küresel durgunluk ve seviye dört kısıtlamalarının en büyük etkisinin Haziran çeyreğinde görüleceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın