Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yılın İlk Çeyreği için İhracat Beklentisi Kötümser Yönde

Ticaret Bakanlığı, yeni yılın ilk çeyreği için dış ticaret beklenti anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre ihracatta beklentiler kötümser yönde olurken, ithalatta ise iyimser yönde oldu. Detaylar haberde...
Yeni Yılın İlk Çeyreği için İhracat Beklentisi Kötümser Yönde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, 2023’ün ilk çeyreği için dış ticaret beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre söz konusu döneme yönelik ihracat beklenti endeksi 96,0 oldu. Böylece beklenti kötümser yönde olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanlığı, anketi  30 kasım-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdi.

2023 yılı 1. çeyrek ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 12,1 puan azaldı.

Söz konusu rapora göre, endeksin 100’den büyük olması beklentilerin artış yönünde(iyimser), 100’den küçük olması ise beklentilerin azalış yönünde (kötümser) olduğunu gösteriyor. Ayrıca değerin 100 olması değişim beklenmediğini (nötr) belirtiyor.

Yeni yılın ilk çeyreğinde ithalat beklenti endeksi ise 2022’nin son çeyreğine göre 12,4 puan artarak 126,1 oldu. Böylece ithalata yönelik beklentiler ise iyimser yönde oldu.

GCM Yatırım Banner

2022’nin son çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi 108,1 ve ithalat beklenti endeksi ise 113,7 olarak kayıtlara geçmişti. Hem ihracatta hem de ithalatta beklentiler iyimser yönde olmuştu.

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Tabloyu incelediğimizde gelecek 3 ay için ihracat beklentisi ve ihracat sipariş beklentisi 100 eşiğinin üstünde kaldı. Kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 ay için ihracat sipariş düzeyi 100 eşiğinin altında kaldı.

Bu gelişmelerin öncesinde geçen hafta Ocak-Kasım dönemine ilişkin açıklanan verilerde dış ticaret açığının 100 milyar dolara dayandığı saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.