Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat Beklentilerinde 11 Puanlık Düşüş Olsa da Görünüm Pozitif

Ticaret Bakanlığı, yılın son çeyreğine ilişkin beklentilerini açıkladı. Hem ihracat hem de ithalatta artış beklentileri sürüyor…
İhracat Beklentilerinde 11 Puanlık Düşüş Olsa da Görünüm Pozitif
HABER GİRİŞ

2022’nin son çeyreklik dönemine ilişkin dış ticaret beklenti anketi sonuçları açıklandı. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre 5-19 Eylül 2022 tarihleri arasında anket, hem ihracat hem de ithalatta artış beklentilerinin sürdüğünü gösterdi.

Türkiye’nin dış ticaretine yön veren firmaların yakın geçmişe ve mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek döneme yönelik beklentilerini yansıtan sonuçlar, endekslerin pozitif bölgede durduğunu ortaya serdi.

Endeksin 100’den büyük olması beklentilerin artış yönünde olduğunu, 100’den küçük olması beklentilerin azalış yönünde olduğunu, 100 olması ise değişim beklenmediğini gösterirken bazı alt endeksler geriledi.

2022 yılı 4. çeyrek ihracat beklenti endeksi 108,1 olarak 8 çeyrektir aralıksız pozitif görünüme işaret etti. Ancak önceki çeyreğe göre 11 puan azaldı. Yılın üçüncü çeyreğinde de ihracat beklenti endeksinde 2,2 puan azalma olmuştu.

2022 yılı 4. çeyrek ithalat beklenti endeksi de 113,7 oldu. Önceki çeyreğe göre 5,1 puan arttı.

GCM Yatırım Banner

Alt Endekslerde Durum Ne?

Alt Endekslerde Durum Ne?
KAYNAK: Ticaret Bakanlığı

İhracat beklenti endeksine dahil edilen soruların yayılma endekslerine göre gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Tüm alt endeksler önceki çeyreğe göre azaldı. Bununla birlikte tabloda da görüldüğü gibi gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi ve ihracat sipariş beklentisi 100 eşiğinin üzerinde kaldı.

Önceki çeyreğe göre 5,1 puan artan ithalat beklenti endeksine dahil edilen sorulardan gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, gelecek 3 aya ilişkin ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyi sorusuna yönelik değerlendirmeler pozitif katkıda bulundu. Şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi ise 97,3’ten 91,3’e düşerek endeksi olumsuz etkiledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.