Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yatırım Programında Kamuda Tasarruf Dönemi İlan Edildi!

Bugün yayımlanan Yatırım Programı Genelgesi’nde enflasyonla mücadelede alınacak tedbirler açıklandı. 2 yıl boyunca kamuda tasarrufa gidileceği ilan edildi.
Yeni Yatırım Programında Kamuda Tasarruf Dönemi İlan Edildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları ile İlgili 2022/15 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Genelgede hem enflasyonu düşürmek hem de fiyat istikrarını korumak için alınacak önlemler sıralandı.

2023-2025 Yatırım Programı hazırlıklarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde kamu yatırımları için ayrılan kaynakların kullanımında, hedeflenen politikalara katkı sağlanması ve verimli kullanılmasının temel alınacağı belirtildi.

Kamuda Yeni Araç Alımına İzin Yok

2023 yılı yatırım programında tasarruf tedbirlerinin uygulanacağı, bu bağlamda zaruri durumlar dışında yatırım programına yeni projelerin dahil edilmeyeceği eklendi.

Genelgede, vatandaşların acil ihtiyaçlarına doğrudan hizmet etmeyen projelerin teklif edilemeyeceği bildirildi.

Bu kapsamda, zorunlu haller dışında kamuda yeni araç alımına izin verilmeyeceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

İktisadi ve Sosyal Altyapı Yatırımlarına Öncelik Verilecek

2 yıllık yatırım programında, iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilecek.

Kamu hizmet binalarına ayrılacak ödenek ise yalnızca inşası önemli ölçüde tamamlanmış olanlar için yapılacak.

Yeni hizmet binası projesi teklifleri, zorunlu hallerde yapılacak. Teklifler, yapım süresi 3 yılı geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

En Yüksek Ödenek Sağlık Bakanlığı’nın

Genelgede, kamu kurumlarında 2 yıllık süre zarfında ödenek teklif tavanları da belli oldu. En yüksek ödenek miktarı Sağlık Bakanlığı’na verildi. 2023 yılı için Sağlık Bakanlığı’na ayrılan ödenek tavanı 60,4 milyar lira oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na 46 milyar lira, Milli Eğitim Bakanlığı’na 39,9 milyar lira ayrıldı.

Ortalama Dolar Kuru Değeri 21,5 TL Olarak Belirlendi

2023 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasının çizildiği Orta Vadeli Program (OVP) baz alındı.

Buna göre söz konusu yatırımlarda 2023 yılı için dikkate alınacak ortalama dolar kuru değeri 21,5 TL olarak belirlendi. Orta Vadeli Program’da da 2023 yılı dolar kuru tahmini 21,5 TL olmuştu.

2023-2025 dönemini kapsayan OVP’de bu yıl için Dolar/TL kuru tahmini 16,62 olmuştu. Gelecek dönem için ise beklentiler 20’nin üzerine çıkmış; kur tahmini 2024 yılı için 24,62, 2025 yılı için 25,76 olarak açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.