Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yasa Yolda: Fahiş Fiyat Cezalarında Dev Artış Yapılacak!

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatla mücadele kapsamında, yeni yasa çalışmasına başladı. Düzenleme ile cezalarda 10 kata varan artış planlanıyor.
Yeni Yasa Yolda: Fahiş Fiyat Cezalarında Dev Artış Yapılacak!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, son günlerde gündemde yer alan fahiş fiyatla mücadelede caydırıcılığın artırılması için yeni adımlar atmak için harekete geçti. Bakanlık ‘fahiş fiyatla mücadele yasası’ için çalışmalara başladı.

Düzenlemeye son şekli verilerek önümüzdeki günlerde Meclis onayına sunulması bekleniyor. Beklenen yasa ile ilgili Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Rauf Karasu açıklamalarda bulundu.

Kesilen yüksek cezalara rağmen halen fahiş fiyatların devam ettiğini belirten Karasu, “Bu nedenle bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanunu düzenleme idari para cezası dışında başka cezalarında verilmesi yönünde olmalı.” dedi.

Bakanlığın hazırladığı taslak metinde üst limiti 350 bin lira olan cezaların 10 kat artırılacak olması dikkat çekiyor Hayata geçirilecek düzenlemeyle cezanın alt ve üst sınırı yeniden belirlenecek. Uzmanlar ise idari para cezalarının yanında başka cezaların da verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Düzenleme ile caydırıcılığın artacağını ifade eden Karasu, denetimlerin de sıkılaştırılması ile piyasanın kendi şartlarına dönebileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.