Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Rolls Royce Sweptail: Dünya Tarihinin En Lüks ve Pahalı Arabası!

İngiliz asaleti Rolls Royce yeryüzünün en pahalısı olacak yeni aracını tanıttı. Sweptail adını verdiği bu araç coupe şeklinde üretilmiş. Kasa yapısı ve özellikleri ile diğer Rolls Royce modellerinden tamamen ayrılıyor. Bakalım bu ultra pahalı model Sweptail nasıl olmuş?
2017 Yeni Rolls Royce Sweptail: Dünya Tarihinin En Lüks ve Pahalı Arabası!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngilizlerin lüks markasını dünyada tanımayan bir millet olduğunu düşünmüyorum. Konforun kelime karşılığı olan Rolls Royce, üretime aldığı otomobillerinin, onlardan daha lüksünün olmadığının garantisini vererek çıkartmaktadır. 1904 yılında Charles Stewart Rolls ve Frederick Henry Royce‘un kuvvet birliği yaparak ortaya çıkartılan bir otomobil markasıdır.

Serüvenlerine 1. Dünya Savaşı ile başlayıp, uçak motorları üzerinde yoğunlaşıp daha sonradan bu konsepti arabalara uygulayarak, dünyanın şüphesiz en iyi araçlarını üretime aldılar. Rolls Royce firmasının tanıtımını yaparken “kişiye özel” kelimelerini de eklemek isterim.

Firmanın en temel üretim aşamalarından biri araçlarını müşterilerine özel yapabiliyorlar. İngiliz firma son yıllarda çıtayı biraz daha yükselterek araçlarını milletler arası formlarda yapmaya başlamıştı. Mesela Phantom Serenity Serisi, uzak doğu sanatının örnek alınmasıyla yapılmış bir Rolls Royce modelidir.

Şimdiki içeriğimizin yıldızı tek bir müşterisi için tasarladığı “Sweptail” modeli. Burada şunu görüyorum ki Rolls Royce’nin gizemli hava seviyesi sanırım %90‘lara dayandı. Kullanılan grafikler beğenme iç güdümüzü resmen harekete geçiriyor. Bakalım bu iç güdüyü tetikleyen Yeni Sweptail‘in başka ne gibi özellikleri varmış?

İşte karşınızda tarihin en lüks otomobili Stepwail:

GCM Yatırım Banner

Rolls Royce Sweptail ile Yüzyıllık Tarih Tazelendi

Rolls Royce Sweptail ile Yüz Yıllık Tarih TazelendiRolls Royce‘un çıtasını yükseltmeden yeni bir araç ürettiğini henüz görmedim. Kafamızdaki lüks araç mantığını sürekli tazeliyor ve farklı görmemizi sağlıyor. Aslında Sweptail‘in çıkışının habercisi daha önce sizlere sunmuş olduğumuz 112 yıllık tarihinin ilk konsept aracı 103EX ile anlatılmıştı.

Sweptail Ön Kısım İncelemesi

Sweptail Ön Kısım İncelemesiRolls Royce’de değişmeyen bir şey varsa, o da ön kısımdaki “Terminatör” bakışlarıdır. Dünyanın en gizemli aracı dediğimiz Rolls Royce, Sweptail ile gizemine farklı karışımlar eklemiş. Bu bakış yine çekici, yine tarifsiz!

Sweptail Far Yapısı:

Sweptail Far YapısıÖn farlar Wraith, Phantom ve Ghost Serilerinden tamamen ayrılıyor. Bu aracın Sweptail olduğunu zorlanmadan anlayacaksınız. Tabi görebilirsek! Led Far yapısına baktığımızda, diğer modellere göre daha da inceldiğini görüyoruz. Kaputun çevresinden, tamponu da kapsayacak şekilde çukur bir yapıda görüyoruz. Normal farlar ise yuvarlak, mercekli ve büyük düşünülmüş.

Sweptail Izgara Yapısı:

Sweptail Izgara YapısıDemin de dediğimiz gibi ön taraftaki tüm unsurlar çıkıntılı çerçeve içinde toplanmış. Dik ve kromun bolca kullanıldığı ızgarasının genişliği dikkat çekerken, saygınlık işareti olan Rolls Royce logosu yine pahalı duruyor. Ön kısımda, ayrı bir oda gibi yapılan yerin etrafı da kalın krom şeritlerle dönülmüş.

Rolls Royce Sweptail Profil İncelemesi

Rolls Royce Sweptail Profil İncelemesiRolls Royce modellerinin kasa yapılarının ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Sweptail’in peki 2 kişilik bir araba olduğunu fark ettiniz mi? Evet Rolls Royce’un özel müşterileri için yapmış olduğu bu otomobil tek kapılı bir spor arabadır. 

Sweptail Kapı Yapısı:

Sweptail Kapı YapısıSweptail‘in kapı yapısının standart Rolls Royce‘lerden farkı yok. Kapılar yine ters açılıyor ancak bu sefer spor bir araba binişi için! İnsanın içini kaynatan uzun ve benzersiz yan kısmı, tam bir bilgi verilmese de Phantom modeli gibi 5.6 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyoruz. Yine devasa!

Sweptail Jant Yapısı:

Sweptail Jant YapısıOlay daha da özel daha da pahalı olacak diye her şeyi değiştirmeye gerek yok! Sweptail’in jantlarının Rolls Royce‘un her modelinde karşılaşabileceğimiz 21″ büyüklüğünde jantlarını görüyoruz. Zaten bundan küçüğü de bu kasa yapısını tamamlayamaz.

Sweptail Tavan Yapısı:

Sweptail Tavan YapısıBence Sweptail’in tasarımı yapılırken en can alıcı noktası olarak tavan kısmı yapılmış diyebilirim. Komple cam tavan olarak tasarlanan bu şaheser, önden arkaya doğru daralarak geliyor.

Hatta tavanın bittiği yerde üçgen bir yapı alıyor. Rolls Royce‘ye buradan sesleniyorum; Paratic.com bu modele bayıldı!

Sweptail Arka Kısım İncelemesi

Sweptail Arka Kısım İncelemesiMerak ediyorum; Kraliyet temsilcilerinden bu modelini beğenmeyen olabilir mi? Zevkler ve renklerin tartışma konusunun olmadığını bilsek de, Sweptail’in zevklerde ortak nokta olabilecek bir tarzı var.

Tavan ve bagaj kısmına dikkat ettiğimizde, sanki ayrı bir kupayı alıp koymuşlar gibi duruyor. Rolls Royce ambleminden itibaren ön kısma doğru genişleyen formunu net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Sweptail Arka Far Yapısı:

Sweptail Arka Far YapısıRolls Royce‘nin bir çok modelinde sade yapı verilen parçaların nasıl oluyorsa en çekici hale dönüşmesine alıştık. Sweptail’n de arka far yapısının aynı şekilde devam ettirildiğini görüyoruz.

Sweptail Arka Tampon Yapısı:

Sweptail Arka Tampon YapısıBu sanat eserinin arka tasarımı ile ön kısım tasarımının takım olduğunu görüyoruz. Tampon yine bir çerçeve görevi görmüş ve her şeyi içinde toplamış. Bagaj kapağının belirgin bir şekilde ayrı durduğunu görüyoruz.

Rolls Royce Sweptail İç Yapı İncelemesi

Rolls Royce Sweptail İç Yapı İncelemesiSweptail‘in kokpit yapısı dış yapısına nazaran daha sade tasarlanmış. Koltukların diğer modeller ile benzerliği olduğunu görüyoruz. Farklı olan ise komut düğmelerinin krom ve aralarında parlak yapıda bir şerit olduğunu görüyoruz. Lüks adına normal olarak ne varsa koyulmuş. Kötü duruyor diyebileceğimiz tek bir noktası olmadığını söyleyebiliriz.

Sweptail İç Arka Kısmı

Sweptail İç Arka KısmıArka yolcu bölümünün olmasa da, varmış gibi yapılması kafa karıştırıcı olmuş. Kafa karıştıran kısmı arkaya doğru uzanan yapının maun kaplamalı ve ambiyans ışıklandırması olabilir.

Rolls Royce Sweptail Motor Ünitesi

Rolls Royce Sweptail Motor ÜnitesiSweptail ile ilgili her şey gizlenmiş. Donanım özellikleri ile motor bilgilerinin de verilmediğini söylemek isteriz. Özel olduğunu biliyorduk da bu kadar gizemli olabileceğini tahmin etmiyorduk.

Tabi ki ilerleyen günlerde teknik bilgisi hakkında aktarımlar olacaktır. Bu kısımda o zaman kendi tahminlerimizi devreye sokalım.

Sweptail Motor Ünitesi

Sweptail Motor ÜnitesiRolls Royce‘nin araçlarına koymuş olduğu son motorlar bizlere kılavuz olabilir. Wraith Serisinin ünitesinden hiza alırsak; Sweptail’in 6.6 litre hacimli bir motora sahip olması mümkün.

Bu aracın özel olduğu özellikle vurgulanıyorsa, motor gücü de Wraith’in 632 beygirlik gücünden fazla olur diye düşünüyorum.

Fazladan kastımız 1000 beygir olmayıp, en fazla 680-720 beygir aralarında olduğunu tahmin ediyoruz. Silindir pozisyonu yine V, silindir adedi yine 12 olacaktır.

Rolls Royce Sweptail Fiyatı

Rolls Royce Sweptail FiyatıKapalı kutu bilgi kısmının 3. aşaması da burası. Sweptail’in fiyatı hakkında da herhangi bir açıklama yapılmadı. Tek söylenen dünyanın en pahalı arabası olacağı. Buradan şunu anlıyoruz Lamborghini Veneno‘nun 4 milyon $ veya Mercedes Vision Maybach‘ın yaklaşık 6 milyon $‘lık fiyatından daha pahalı olacak!

Fiyatının en pahalı olacak denmesi bile kalp ritimlerinin düzensizleşmesine neden oluyor. Sizce fiyatı ne kadar olur? Ben yine tahminlerimi sunayım, 12 milyon $! Sanırım abartmıyorum..

Rolls Royce yine araç kategorisini kendi ve diğerleri şeklinde ayırdığını fazlasıyla gördük. Açıklamalara göre şu an için tek bir kişiye yapılmış, ilerleyen zamanlarda “en özel müşterilerine” de yapacaklarını bildirdiler. Yine aldığımız bilgilere dayanarak Sweptail‘in tamamen bitmesi yaklaşık 45 günden fazla sürdüğünü öğrendik. Her zamanki gibi kullanılan parçalar farklı ülkelerden ithal edilen dünyanın en iyi malzemelerinden imal edilmiş.

Sweptail’i sadece üstündeki perdenin kalkması ve kısıtlı verilen bilgiler dahilinde inceledik. Bilgilerin az verilmesine rağmen lük konusunu bizlere fazlasıyla aktardı. Zaten konu Rolls Royce olunca eksik, hatalı veya beğenilmeyecek bir şey arama çabasına girmiyorsunuz. Kısaca Rolls Royce Sweptail ile bu sefer fazla şaşırttı! Hele ki fiyatının bizim tahminimiz gibi olduğu taktirde, bankadaki paranızın miktarı ve zenginliğiniz bu arabaya yetmeyebilir. Peki 2017 Yeni Rolls Royce Sweptail hakkındaki fikirleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.