Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Peugeot 301 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Peugeot'un orta alt sınıfta ürettiği 301 modeli, 2017 yılına girilmesiyle makyajlandı. Dış yapısının farklı şekillere bürünmesi ve yaşam alanlarına getirilen yenilikler, 301'e daha çok modern hava katmış. Bakalım, Yeni Peugeot 301'de ne gibi değişimler olmuş.
2017 Yeni Peugeot 301 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Peugeot 301, PSA grubun ekonomik sınıfta çıkardığı otomobilidir. 2012 yılında gerçekleşen Paris Motor Show’da tanıtılan 301, sedan karoseri ile beğeni kazanmıştı. Citroen-Peugeot aynı grubu paylaşan markalar olduğu için Citroen’de aynı platformda C-Elysee adında sedan bir otomobil çıkarmıştı. Bu araçlar bilindiği gibi Fransa değil, Çin’de üretimleri yapılıyor. 301’in asıl çıkış amacı orta ve alt sınıf ülkelerde, akla yer etmiş markaların yerini almaktı.

Türkiye‘de, tanıtımından kısa süre sonra, satışları rakamsal olarak tatmin ediciydi. Peugeot açısından, bu aracın yapımı daha basitti. Çünkü, üreticinin kullanacağı şasi, motor ve donanımları zaten hazırdı. Sadece sedan yapıda bir otomobil grafikleri oluşturup, yerleşimi kalıyordu. Peugeot bu yıl, makyajlı 301 modelini tanıttı ve bazı unsurlarda iyileştirmeye gittiği gözüküyor. 2017 Yeni Peugeot 301’de ne gibi değişiklikler var hadi beraber bakalım!

İşte Yeni Peugeot 301 Modeli:

2017 Peugeot 301’in Dış Yapısında Ufak Değişimler Var

2017 Peugeot 301’in Dış Yapısında Ufak Değişimler VarKompakt otomobillerin her zaman için kullanıcısı mevcuttur. Özellikle ülkemizden pay biçersek, bir çok firmanın bu gibi araçları tercih ettiğini görürüz.

Tercihlerde bakım maliyetlerine, servis olanaklarına ve yakıt tüketimlerine bakılarak alımlar yapıldığını biliyoruz.

GCM Yatırım Banner

2017 Yeni Hyundai IONİQ Modeli için Tıklayın.

Yeni Peugeot 301 Ön Görünümü:

Yeni Peugeot 301 Ön GörünümüÖn kısmından incelemeye başladığımızda Peugeot’un, basit duruşları üzerinden attığını görüyoruz. 301’in kanallı kaputunu çıkartıp, yerine daha düz ve tok yapıda kaput yapılmış. Farların düz gelen yapısı değiştirilip, girintili hale getirilmiş.

Yani, far yapısı da makyajdan nasibini almış. Izgarası oval yapıdan kurtulup, daha düz şekillerde yapılmış. Ekstra olarak sis farların üzerine Led gündüz farları yerleştirilmiş. Baktığımız zaman ön kısmında bir çok yenilik olduğunu görüyoruz.

Yeni Peugeot 301 Yan Görünümü:

Yeni Peugeot 301 Yan GörünümüYan kısımdan baktığımızda da ön burun yapısında yapılan değişimi görebiliyoruz. Peugeot boyutlarda ufak bir değişim yaparak, 301’i yaklaşık olarak 3 mm boyunu uzatmış. Profilde kapı çizgileri ve yan aynalar eski kasadan olduğu gibi aktarılmış. Ayrıca 301’e 16 inç yeni tasarıma sahip alaşımlı jantlarda eklenmiş.

Toyota’nın Aile SUV’u Venza Modeli için Tıklayın.

Yeni Peugeot 301 Arka Görünümü:

Yeni Peugeot 301 Arka GörünümüBu kısımda da uğraşılmış bir şeylerin olduğunu görüyoruz. Bazı arabaların makyaj yılı geldiği zaman üreticisi, sadece adı yapmak olsun diye çıkardıkları işleri de rastladık. Peugeot 301’de gerçekten istenilerek bir şeyler yapılmış. Arka stop grubunun daha büyümüş ve 508’in eski versiyonundan alındığı gözümüze çarpıyor.

Yeni duruşu ile daha sağlam bir sedan olarak gözükmüş. Arka kısımdan bahsetmişken, eskiden 301 için kulağımıza gelen bazı olumsuzlukları söylemek isterim. Özellikle kaporta yapısının zayıflığından bir çok kişi şikayetini bildirmişti. Bilemiyoruz, belki de kaporta yapısı sağlamdır!

Yeni Peugeot 301 İç Mekan Yapısı

Yeni Peugeot 301 İç Mekan YapısıPeugeot, iç mekan yapısında da makyaj uygulamasına gittiğini görüyoruz. Orta konsolun şeklinde ufak dokunuşlar yapılmış ve 7 inç dokunmatik ekran seçeneği getirilmiş. Bu ekran da boş bırakılmayarak, Apple CarPlay ve Android Auto kullanımlarına izin veriyor. Ekran özelliklerine birde 3D görünümlü navigasyon özelliği getirilmiş.

Yeni Peugeot 301 İç Görünümü:

Yeni Peugeot 301 İç GörünümüKanunen standartlarda olması gereken ABS, EBD ve ESP sistemi 301’de de mevcut. Peugeot’un iç mekanında yapmış olduğu değişimler şekil yönünden fazla olmasa da, teknolojik unsurlar açısından fena olmamış. Umuyorum ki eskiden olan klima soğutma hataları, durup dururken kaporta da görülen pas lekeleri gibi hataları Peugeot dikkate almıştır.

2017 Yeni Honda Civic Modeli için Tıklayın.

2017 Peugeot 301 Motor Üniteleri

2017 Peugeot 301 Motor ÜniteleriPeugeot’un en çok övündüğü konulardan birisi, dizel motor üniteleridir. 1998 yılında Ford ile geliştirilen HDI dizel ünitesini herkes bilir. Geliştirilen bu motoru PSA grup araçları dışında, belli başlı büyük üreticilerde kullanmıştır. Makyajlı model ile birlikte geliştirilen ünitelerin nakli de gerçekleşmiş. HDI dizel motordan sonra PSA group, PureTech adında sağlam bir benzinli ünite geliştirmişti.

Peugeot 301 Motor Ünitesi:

Peugeot 301 Motor ÜnitesiÖzellikle PureTech’i Yeni Peugeot 3008 modelinde de görmüştük. Bu motorun özelliği 3 silindirli olmasıdır. 301 için düşünülen benzinli motorlar; 1.2 litre hacimli 82 beygir güç üreten ve 118 nm tork sağlayabilen ünite ile çıkış yapıyor. İkinci benzinli seçeneği; 1.6 litre VTİ teknolojili olup, 115 beygir ve 150 nm tork üretebilen ünite eklenmiş. Dizel motor tarafına baktığımızda 1.6 litre hacimde sabit kalınıp, 100 ve 92 beygir olarak ikiye ayrılmış.

2018 Yeni Volkswagen Golf 8 Modeli için Tıklayın.

Dizel motorda beygir güçleri yakın tutulması garip gelebilir ancak, istediğiniz versiyonlara ve donanımlara göre farklı beygirli motorlara yönelim yapılabilir. Halk arasında “güçlü ve yorulmaz” motor olarak bilenen HDI, 301 modelinde de görevine en iyi şekilde devam edeceğine inanıyoruz.

2017 YENİ Peugeot 301 Fiyatı

2017 YENİ Peugeot 301 FiyatıYeni 301’in alınan bilgilere göre 1.2 litre hacimli benzinli seçeneği 59 bin TL ile 62 bin TL arasında olacağı söylendi. 1.6 HDI dizel ünitelerin 53 bin TL ile 75 bin TL arasında olacağı söylendi. Bu fiyatlar üzerinden bayilerin yapacağı kampanyalar olabilir.

* Yazar Yorumu

Yeni 301’in bence bir çok şey katılarak çıkartıldığını görüyoruz. En çok övgü aldığı yanlarından birisi de geniş iç hacimler sunması ve kolay kullanımı olması. Sedan karoser seçeneklerinde motor ve fiyat avantajları ile tercih edilebilecek bir otomobil. İlk çıkış süresinde bazı sorunlar ile karşılaşsa da, ilerleyen dönemlerde bu hataları kapattığı gözüküyor.

1.2 litre ekonomik benzinli motorun performans ve fiyat açısından taleplerin yüksek olmasını bekliyorum. Dizel üniteleri, özellikle firmaların tercih etmesi ile satış rakamları hep yukarıda olacaktır. Genel olarak 301’in değişimini fark ettik ve yaşam alanlarına getirilen teknolojik yeniliklerin, tercih edilmesine fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Peki sizler yeni Peugeot 301’in değişimi hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.