Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Honda Civic İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Honda'nın 40 yılı aşkın süredir ürettiği Civic modeli, 2017 yılı ile birlikte yenilenmiş olarak çıkış yaptı. Muhteşem kasa yapısının altında gizli birçok yenilik ile geldi. Şimdi Yeni Honda Civic'in detaylı incelemesini yapalım.
2017 Yeni Honda Civic İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta alt segmentin de yenileme yılı olan 2017, Japon temsilcisi Honda’nın Civic modelini karşıladı. Civic’in geçmişinden biraz bahsedecek olursak; ilk konsept modelini 1970 yılında tanıtan ve 1972 yılında yollara çıkan Civic, Honda’nın gurur kaynağı olmuştur. Çok eski yıllar olsa dahi Honda’nın Civic için sundukları şaşırtıcıydı.

Dört silindirli su soğutmalı motorunun yanında isteğe bağlı klima bile sunula biliyordu. Yıl 1980’i gösterdiğinde modern değişim başlamış ve insanların karşısına yepyeni bir Honda Civic çıkmıştı. Bu yılın devrimi ise 5 ileri manuel ve otomatik vites seçeneklerinin olmasıydı.

Civic, 1987 yılından itibaren de 3 kapılı dan 4 kapılıya geçişini izletti. İnsanların artık beyinlerine oldukça fazla yer etmişti ve proje ömürlük bir hal almıştı. Nedeni ise Honda “DOHC VTEC” motoruna geçmişti. 2015 yılı sonlarına doğru geldiğimizde Civic’in gömlek değiştireceği haberleri geldi ve 2016 yılı sonunda beklenen oldukça Japonumsu, sinirli ve fazlaca çekici kasası yollara çıktı.

Honda grubu her zaman için çok sakin, kendi halinde ancak, modellerinin yenilenme zamanı geldiği zaman ortaya neler çıkartacağı belli olmayan bir firma profili çizdi. Araçlarının kupa yapılarına, başka hiç bir firmada olmayan detayları yükleyerek çıkartıyorlar. İşte burada, bir üreticinin herkesten ayrılma harekatı başlıyor. Şimdi, Yeni Honda Civic’in incelemesini detaylı bir şekilde yaparak, teknik özellikleri ve donanımlarından bahsedeceğiz.

Kupa Yapısı Civic Olduğunu Belli Ediyor

Kupa Yapısı Civic Olduğunu Belli EdiyorDış yapısına başlamadan önce Honda aşıklarının bu aracı ne kadar çok beklediklerinden söz etmek isterim. Çünkü Honda severlerin bu firmaya olan bağlılıkları gerçekten ayrı tutulması gerekiyor. Ama baktığımız zaman Honda tutkunları bile Yeni Honda Civic’in bu kadar güzel olabileceğini beklemiyorlardı.

GCM Yatırım Banner

Civic, tamamen özgün yapıda, duruşuyla mest eden kasa yapısına bürünmüş. Bir önceki versiyonunda oluşan tutulmadan dolayı tüm ümitler bu versiyona bağlanmış. Bence ön yapısı, Civic’in üstüne düşüldüğü kadar olmuş! Yeni Honda Civic’in yenilenen yapısında dikkat çeken ayrıntı aracın genişletmeye tabi tutulup, aynı zamanda da alçak yapılı olması sağlanmış. Geometrik yapılı karşımıza çıkan Civic şimdiden tam not almayı başarıyor.

Acura NSX Hibrid Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Yeni Honda Civic Yan Görünümü:

Yeni Honda Civic Yan GörünümüNe yapacağı belirsiz bir profil yapısına bürünen Civic, matrix çizgisini bozmadan devam ediyor. 10. nesli çok iyi temsil ettiği için Yeni Civic’i fazladan alkışlıyoruz. Yan duruşunda ön farların aşağıya eğimli bakışı, kapı altlarından gelen girintilerin çamurluklarla birleşimi kesinlikle düşünülmüş bir şey.

Dikkatimizden kaçmayan detay ise ön çamurluk ile tampon arasına koyulmuş Amerikan tipi sinyaller. Göze hitap eden alüminyum alaşımlı jantlar da güzel profilini tamamlamış.

Ucuz Ama Zengin Gösteren 15 Araba Modeli Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Yeni Honda Civic Arka Görünümü:

Yeni Honda Civic Arka GörünümüArka kısmında bir önceki kasası ile benzerlik gösteren tek yeri Honda “amblemi” dir. Stop grubunun çizgileri son zamanlarda birçok araçta görsek de Honda’nın bir başka duruyor. Bumerang tarzı yapılmış kırmızı bölgeler bagaj kapağının da büyük bir kısmı kaplıyor. Son zamanlarda kendinden bu kadar emin duran başka bir araç açıkçası görmedim. Honda’nın iç kısmına geçmeden önce ikinci alkışımızı burası için yapıyoruz.

İç Yapısı Herkesin Beğeneceği Tarzda

İç Yapısı Herkesin Beğeneceği TarzdaKarşımıza çıkan kokpit için detaylara girmeden “toparlanmış” diyoruz. Şahsi olarak en çok hoşuma giden konsol tipine yer vermişler. 7 inç dokunmatik ekran ve çevresi ergonomik yapıda olmuş. Elektrikli park freni ve bazı düğmeler vites etrafında toplanmış. Genişleyen yapısı ile birlikte ferah yolculuklara kapılar açılmış.

Multimedya ekranın içerisine katılan yazılımlar kolay kullanım için planlanmış. Apple CarPlay ve Android Auto ile akıllı cihazlarımızı bağlayarak özgürce gezinebiliyoruz. Üst paketlerinde sunulan deri koltuklar sürücü ve yolcu tarafında elektrik ve ısıtma özelliklerini barındırıyor. Diğer bağlantılar olarak HDMI, usb ve 12 volt girişleri de düşünülmüş.

Çift bölgeli ve otomatik klima ortam havasını hep istediğiniz gibi tutacaktır. Baz modellerde sunulan 160 watt gücüne sahip 4 hoparlör sistemi üst paketlere geçildiği zaman yerini 11 hoparlörlü 465 watt gücüne sahip ses sistemine bırakıyor. Tavan yapısı sunroof ve cam tavan olmak üzere iki seçenekte sunuluyor.

Güvenlik Paketleri İle Can Güvenliği Üstün Tutulmuş

Güvenlik Paketleri İle Can Güvenliği Üstün TutulmuşBirçok tanıttığımız araba modelleri için yazdığımız bir gerçek şu ki; yeni nesil üretilen her marka her model araçlar güvenlik esas alınarak üretiliyor. Bu konuda bence dünyada ki tüm firmalar duyarlı davranıyor.

Honda içinde aynısını demek mümkün. Güvenlik önlem paketlerini sıralayacak olursak; Honda tarafından geliştirilen, çarpışma daha olmadan sizi önceden uyaran MAG sistemine yer verilmiş.

Aktif yol tutuş destek sistemi ile sürüş sırasında aracınızın lastik basınçlarını sürekli olarak kontrol ediyor ve şartlar neyi gerektiriyorsa yol tutuş, frenleme ve gücü hesaplayarak maksimum dengeleme sağlıyor.

Ön kısma yerleştirilen kameralar sayesinde trafik levhalarını okuyup analiz edebiliyor. Sürüş esnasında yanlış şerit değişimlerini önlemek için kör nokta ve şerit takip asistanları paketlere eklenmiş. Kısaca Yeni Honda Civic kamera ve sensörlerin yardımı ile anlık olarak sürücüsünü ve araç dışını kontrol altında tutuyor.

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Arabası Faraday Future FF 91 Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Sınıfına Göre Boyutları Standart Ölçülerde

Sınıfına Göre Boyutları Standart ÖlçülerdeYeni Honda Civic sedanın eski kasasına göre birazcık kısaldığını gördük. Ancak uzayan aks mesafesi ile bu açığı orada kapatmış. Civic’in uzunluğu 4648 mm ölçülürken genişliği 1799 mm olarak belirlenmiş. Yüksekliği 1407 mm ve aks mesafesi 2698 mm dir. Ayrıca Yeni Civic’in hafifletilmiş malzeme yapısı ile ağırlığı 1300 kilogram olmuş. 519 litrelik bagajı ile de kullanışlı yükleme alanları verilmiş.

Yeni Civic’in Motorları Benzinli Ünitelerden Oluşuyor

Yeni Civic’in Motorları Benzinli Ünitelerden OluşuyorHonda atmosferik ve turbo destekli olmak üzere iki tip motora yer vermiş. Her iki motor tipide benzinli olup, dizel veya hibrid seçenekleri olacak mı bilinmiyor. Daha önceden hayata geçirilen tasarruf amaçlı yapılan LPG sistemine yer verilmiş.

1.6 litrelik atmosferik motoru 125 beygir güç üretiyor. Güçten elde edilen 152 nm tok ile 10.6 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Bu ünite 6 ileri manuel ve CVT otomatik şanzıman ile satışları yapılıyor. Bu sene için düşünülen yalnız çıkacağı belli olmayan 1.5 litrelik turbo destekli motoru, 182 beygir güç üreteceği söylendi. 240 nm tork sağlaya bilen bu ünite 8 saniye civarlarında 100 kilometre hıza çıkacağı tahminleri yapılıyor.

Daha ilerisi için planlanan 1.0 litrelik benzinli ünitesi çıkar mı kimse tam emin değil. Bence Honda dizel şeçeneği koymadan risk aldı desek de, LPG’li benzinli motorları bu açığı kapatabilir.

Yeni Honda Civic Fiyatları

Yeni Honda Civic FiyatlarıHonda’nın Civic için koyduğu fiyatlar paket donanımlarına göre 78 bin TL‘den başlayıp 99 bin TL‘ye kadar uzanan fiyat listesine sahip. 1.6 Premium 125 hp manuel vitesli versiyonu 78.350 TL, 1.6 litre 125 hp Elegance otomatik vitesli versiyonu 83 bin TL ve 1.6 litre 125 hp otomatik vitesli Executive versiyonu 99 bin TL‘ye satılmaktadır.

ECO adı altında satılan ve birçok pakete uygulanan “LPG” yakıt sistemi isteğe göre sunuluyor. LPG, ekonomik açıdan güzel ve markaların standartlarında fazla görmediğimiz bir yakıt yeniliği.

Gördüğümüz gibi baştan aşağı toparlanmış, silkelenmiş bir Civic görüyoruz. Klasik görüntüsünden sıyrılıp, modern ve çağdaş karakter bürünmüş. Dış yapısının değişik grafikleri, iç karoserinde yerini sadeliğe bırakmış. Güvenlik paketleri ile yerini daha çok sağlama alan Civic, atmosferik motoru olmasa da turbo motoru ile daha çok tutulacağını söylüyoruz. Gelişim programında çok iyi hazırlanan Honda, 2017 Civic’den çok umutlu. Peki Yeni Honda Civic hakkında sizin görüş ve yorumlarınız neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın