Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Nakit Yardımı ve Fatura Desteği Kapıda!

Vatandaşların cebini rahatlatmak amacıyla yeni destekler gündemde. Mevcut uygulamaların da kapsama alanı genişliyor. İşte detaylar...
Yeni Nakit Yardımı ve Fatura Desteği Kapıda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hükümetin son günlerdeki odağı artan enflasyon ve yaşam maliyetleri nedeniyle yardım ve destek paketleri oldu. Milyonlarca insan, artan fiyatlardan şikayet etmeye devam ediyor. Hükümet de bu noktada yeni uygulamalar getiriyor veya var olan desteklerde düzenleme yapıyor.

Geçtiğimiz ay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya üzerinden 30 milyar lira tutarındaki icralık borçların tasfiye edileceğini duyurmuştu. Son Kabine Toplantısı’nda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya netlik getirerek ortalama 10 dosyadan oluşan ve 5,5 milyon vatandaşı kapsayan desteği açıklamıştı.

NTV’nin haberine göre hükümet sosyal yardımlarla ilgili düzenlemeler yapıyor. Enerji sektöründen eğitime kadar birçok sosyal yardımın kapsamı genişletilecek ve miktarları artırılacak. Bunun yanında vatandaşa verilen desteği artırmak amacıyla yeni yardım kalemleri de uygulamaya girecek.

Bakan Nebati ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün bir araya gelerek yeni dönem için uygulanması planlanan yardım politikalarını değerlendirdi.

Fatura Desteği Daha Kapsamlı Hale Geliyor

Dün, iki Bakanın görüşmesinde mevcut yardım uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni destek programlarının eklenmesi kararlaştırıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kararlar arasında enerji desteğinin artacağı bilgisi yer alıyor. Ayrıca destekten yararlanan kişi sayısı ve destek miktarının da artırılması planlanıyor.

Hali hazırda doğal gaz faturası için destek, yılda iki kez olmak üzere en düşük 450 lira, en yüksek ise 1150 lira şeklinde gerçekleşiyor.

Elektrik desteği ise 216 liraya kadar verilmekte olup bu destekten yararlanan kişi sayısının 4 milyona ulaştığı biliniyor.

Söz konusu sosyal yardımlar kapsamında hem miktarın hem de destekten yararlanan kişi sayısının artırılması hedefleniyor.

Doğal gaz için konutlara sağlanan yüzde 80’lik sübvansiyonun devam edeceği bildirildi. Verilere göre bu yıl yapılan sosyal yardımlar, 145 milyar lirayı aştı ve 5,1 oranında bir paya sahip oldu.

Çocuklu Ailelerle İlgili Destekler

Planlanan sosyal yardımlar doğrultusunda bir diğer uygulama da çocuklara eğitim yardımı olarak bildirildi. Eğitim hayatı devam eden çocuklar için ailelere nakit desteği verilecek. Buradaki amaç okula giden çocukların kitap ve okul masrafları için ailenin yükünü azaltmak.

Aile destek yardımlarıyla ilgili düzenlemeler olduğu da gündemdeki başlıklar arasında yerini aldı. Aile destek programı doğrultusunda 1,6 milyon aileye 450,550 ve 600 lira ödeme yapılıyor.

Söz konusu destek ve sosyal yardım görüşmelerinin ardından konuyla ilişkin net açıklamaların yapılacağı tarih merak konusu olmuş durumda. Bilgilere göre ayrıntılar Ekim ayındaki Kabine Toplantısı’nda açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.