Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geleceğin Lada Niva’sı “Vision 4×4 Concept” Olabilir!

Moskova Otomobil Fuarı'nın en güzel sunumlarından birini Lada, Vision 4X4 ile yaptı. İşte detaylar...
Geleceğin Lada Niva’sı “Vision 4×4 Concept” Olabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moskova Otomobil Fuarı kapılarının açılmasıyla birlikte şirketler yenilikçi teknolojilerini ve modellerini de sırasıyla sergilemeye başladılar. Tarihleri bir önceki güne aldığımız zaman fuara, Renault’un BMW X4 – X6 rakibi Arkana SUV‘nun damga vurduğunu görmüştük. Aynı gün ikinci şaşkınlıkta Türkiye fiyatları açıklanan Lada Niva’dan gelmişti.

Niva’nın başlangıç fiyatının 90 bin TL olarak belirlenmesi ve üst seviyelerde 120 bin TL‘ye kadar çıkan satış rakamları açıkçası hepimizi şaşırtmıştı. Biraz daha hayretlik seviyemizi yukarı taşımak isteyen Lada, gösterdiği 4×4 konsept ile dünyaya daha fazla şeyler sunmak istediğini aktarıyor. Bakalım Vision için neler düşünülmüş.

Lada 4×4 Vision’a cesur bir tasarıma sahip.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Lada firmasından beklenmeyen bir atak olabilir ancak gerçekleşmeyecek gibi bir şey de diyemeyiz. Niva’nın aksine yüksek bir yapıya sahip konsept, Dacia Duster’ın kupa stilini andırıyor.

Aracın günümüz modasına uydurulan bir tarzı var. Yani üretilecek olsa bile fazla bir şey çıkarmamıza gerek yok!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==“X” Izgara ve tampon tipini kullanan birçok firma olduğu gibi, Lada’ya da yakışmış. Farlar, bağımsız gibi duran slim Led aydınlatmalardan oluşuyor.

4X4 Vision’un 21 inç jantlarını kafamızdan direkt olarak silebiliriz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Lada tasarımcısı krom süslemeleri profilde de kullanmış. Kapılardaki kabartma efektinin şimdilik olmayacağını düşünelim.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan tam teşekküllü arazi aracı gibi gösteren kalın yanaklara sahip 21 inç jantlarda güzel durmasına karşı, pratik 4×4’e uygun değil!

Lada 4×4 Vision’un arka görünümünü beğendik!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dar cam yapısı ve genel duruşundan Jeep Cherokee‘ye benzettik. Stop farlar yine geometrik Led olarak yapılmış.

En az dış kısım kadar hareketli ve renkli bir kokpitle karşılaşıyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Siyah ve özellikle turuncu tonların tercih edildiği kokpitin tamamı sportif bakışlar altında oluşturulmuş.

Geniş gösterge panelinin iç tasarımlarına dahi X stiller yerleştirilmiş. Orta kısımdaki ekran, havalandırma mazgallarının arasında şık duruyor.

Lada Vision Concept özel bir platformda üretilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Lada’dan gelen bilgiler arasında aracın 4.2 metre uzunluğunda olduğu ve Duster’dan 10 cm kısa olduğu söylendi. Romen SUV’undan kısa olsa da Lada’nın zemin açıklığı ve kaslı yapısı onu daha büyük göstermiş.

Tasarım direktörü, Vision’un ilham kaynağının Niva olduğunu söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yılların değiştiremediği (genel tasarım) Niva’dan yola çıkılması kadar normal bir şey yok. Direktör Steve Mattin de yeni SUV’un benzersiz, etkileyici, cesur ve enerjik duruşunun Lada Niva 4X4‘ten ilham alınarak imal edildiğini aktardı.

Sorulacak soruların birincisi Lada gerçekte de Vision 4×4’ü hayata geçirmeyi düşünüyor mu? Bizim düşüncemize göre Lada’nın dünyada atak yapma isteği bu aracın çıkışını sağlayabilir. Sizce Rus Lada Niva’dan sonra Vision 4×4’ü üretir mi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.