Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir SUV Araç Yükseliğinde Olan “2018 Lada Vesta Cross Sedan”

Lada, değişik bir çalışma ile dünyada ilk kez sedan bir arabaya off road araç modu yüklendi. İşte karşısında Vesta Cross!
Bir SUV Araç Yükseliğinde Olan “2018 Lada Vesta Cross Sedan”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moskova Uluslararası Otomobil Fuarı‘nda 2014 yılında gösterilen Vesta, Lada’nın küresel satışlarında oldukça etkili olabilecek bir sedan yapı örneğiydi. Bir dönem AvtoVAZ‘ın yap boz arabı Vega ile dört kapılı sınıfın eksik tarafları kapatılmaya çalışılsa da istenilen başarı sağlanamadı. Tanıtımından bir sene sonra yollara çıkarılan Vesta, geçen 3 senede Rusya’nın en çok satan otomobili durumuna geldi. Aracın geliştirilmesinin bazı kısımlarında Renault‘tan, bazı kısımlarında ise Nissan‘nın yardımlarına başvuruldu.

Lada’nın son gösterdiği sedan otomobilin ilginç bir kısmı var. İsminin başına gelen “cross” kelimesi ile normal bir sedan aracın arazi koşullarına göre adaptasyonu olarak algılayabiliriz.

Vesta Cross, bakıldığında segmentinin ilk otomobili olarak gözüküyor.

Yeni Lada Vesta Cross Sedan Dış Görünüm

Bu zamana kadar arazi şartlarına yönelik sedan bir aracın varlığı söz konusu değildi. Üreticiler araçlarını gönderdikleri pazar koşullarına göre yapsa da bu gerçekten farklı bir yapı üzerinde duruyor.

Sürüş kabiliyet kısmında XRAY SUV modelinin kılavuz olduğu anlaşılıyor.

Yeni Lada Vesta Cross Sedan Ön Görünüm

GCM Yatırım Banner

Öne eğimli burun yapısının değişmeyip, standart Vesta grafiklerinden gidildiğini görüyoruz. Karoserin yine normal ölçülerinin korunduğu, sadece yükseklik açılarının artırılmasına yönelik çalışmaları olmuş.

Vesta Cross’un farklı açılarına bakıldığı zaman sonradan eklenen parçalar, amacını daha fazla belli ediyor.

Yeni Lada Vesta Cross Sedan Profil

Aynı off road araçlarında olduğu gibi çamurluk üstlerine plastik kemerler koyulmuş.

Profilden yükseklik oranı bir hayli fazla.

Yeni Lada Vesta Cross Sedan Arka Görünüm

Asfalt dışı yol koşullarına adapte edilen Vesta, Cross ile en az SUV modellerin yerden yükseklik ölçülerine sahip. Dış yapısındaki güncellemelerin iyi yönde hissiyat verdiğini söyleyebilirim. En azından sedan bir aracın toprak yollara uyarlanışı görülmemiş bir çalışma.

Vesta Cross’un alt yapı kısmında da farklı geliştirmeler uygulanmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Ön kısımdan itibaren kartel muhafaza dahil geri doğru daha sağlam bir alt koruma verilmiş. Süspansiyonları biraz daha güçlendirilerek “yoğun enerji” olarak nitelendirilmiş.

Cross sedanda X tasarımlar devam ediyor.

Yeni Lada Vesta Cross Sedan İç Mekanı

Revize edilen parçalar olurken, bazı kısımların görsel açılarında iyileştirilmeler olmuş. Yarı deri koltuklar, fonksiyonel direksiyon simidi, tek bölgeli klima, ısıtmalı ön koltuklar, elektrikli camlar ve orta bölümde bilgi eğlence ekranı bulunuyor. Yani Lada’dan fazla miktarlarda özellik görüyoruz.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
2018 Lada Niva’ya Orijinal Kamuflaj Boyası!

Lada, Vesta Cross’un fiyatlandırması ve motor teknik bilgilerine dair bilgi sunmadı. Üretimin yakında başlayacak ancak yüksek ihtimalle Rusya içerisine satışları olacak. Şirket sedan crossunu sınırlı üretime tabi tutmuş olabilir. Türkiye şartlarına tam adapte olabilecek bu otomobilin geldiği takdirde satış rakamlarının tatmin edici olacağını düşünüyorum.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.