Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Honda Civic FC5’deki Kaporta Göçük Sorunu Gittikçe Büyüyor!

Yeni Honda Civic FC5'lerde kendi kendine ortaya çıkan göçük ve kaporta dalgalanma sorunları git gide büyüyor. Peki sorunun kaynağı ne?
Yeni Honda Civic FC5’deki Kaporta Göçük Sorunu Gittikçe Büyüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Honda, bu yıl yeni yüzüyle birlikte Civic modelinin en yeni versiyonunu bizlerle buluşturmuştu. Yapı olarak Honda’nın yenilikçi tarafının ilk uygulandığı modeldi. Donanım seviyesi ve güvenlikle ilgili yapılan teknolojik çalışmalar Civic’i ilgi odağı yapmıştı. Ancak şu an Türkiye gündemi Honda müşterilerinin araçlarıyla ilgili olan sıkıntı haberleriyle dolu. Araçlarını sıfır kilometre alan kişiler belli sürelerde aracın kaporta aksamında dalgalanmayla başlayan göçükler meydana geldiğini söylüyorlar.

Honda gibi büyük firmaya ve hele ki yeni modeli için atılan bu iddialar bizleri gerçekten şoka uğrattı. Paratic.com olarak Honda Civic sahipleri sorunlarını ve yazılan  şikayetleri sizlerle paylaşmak istedik.

Yeni Nesil Honda Civic’lerde Gerçekten Kaporta Sorunu Var mı?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bahsedilen olayla ilgili resim-video görüntülerine bakılırsa gerçekten kaportada dalgalanmalar ve kısım kısım yumruk büyüklüğünde oluşan göçükleri fark ettik. İşin aslı fark edilmeyecek gibi değil! En başta göçüklerin otomatik vites Civic’lerde oluştuğu, manuel vitesli kullanıcılardan böyle bir şikayetin gelmediği söyleniyordu. Aslında böyle birşey yok.

Yani manuel vitesli versiyonlarda da kronik sorun mevcut. FC5 mağdurları, yazılı dilekçelerle gerekli mercilere yaşadıklarını aktarmış olsalar da aldıkları cevaplar karşısında sadece sinir kat sayıları artmakla kalmış. Çünkü Honda Türkiye ve bayiilerin böyle bir şey olabileceğini kabul etmiyorlar.

Yapılan şikayetlere karşılık Honda, doludan dolayı veya araç kaportalarına baskı uygulanıyor gibi müşteriden kaynaklı bir sorun olduğunu söylüyor. Peki gerçekten öyle mi? Videodaki görüntülere baktığınızda sıfır alınan her aracın bu kadar tesadüfi şekilde aynı noktalardan aynı hatalara maruz kalması bize göre mantıklı değil.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

İkinci aşamada Honda bu sefer araçlarının ilk çıkan versiyonlarında kaporta dalgalanmaları olduğu, son üretim tarihli araçlarında her hangi bir kusurun olmadığını bildirmişler.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Tekrar dönüp mağdur olanlara baktığımızda, 13 Ekim 2017 tarihinde bayiye giden bir kişinin showroomda duran Civic RS versiyonunda bahsedilen kaporta dalgalanmalarının olduğunu sosyal medya aracılığıyla bildirmiş.

Japon Kobe Çeliğin Yaptığı Tutarsız İmalatlar Honda’yı Etkilemiş Olabilir mi?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yaklaşık 3 gün önce Japonya Mitsubishi, Toyota, Honda, Subaru, GM ve Ford gibi dev firmaların çelik üreticisi ve tedarikçisi Kobe Steel şirketinin skandalıyla çalkalanmıştı. İddialara göre Kobe, otomobil, uçak ve tren gibi araçlarda kullanılan alüminyum ve bakır maddelerinin mukavemet ve dayanıklılık rapor verilerinde değişiklik yaptığı bildirilmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Aslında konu tam olarak Civic mağdurlarına geliyor. Neden derseniz; Kobe normalde olması gerekenden daha dayanıksız ve düşük kaliteli mal üretmiş, Japon Honda’da bunu kullanmış! Peki Civic FC5 sorunları ne kaynaklıydı! Şimdi bazı şeyler daha çok oturmuştur sanırım.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

İşin ilerleyen boyutlarına baktığımızda belki de ilk Kobe hataları Honda Civic ile çıkıyor. Her şey güzel de en başta yazdığımız 5 farklı firma da malzeme tedariğini Kobe çelikten yapıyor! Burası biraz derin ve karışık…

FC5 Kaporta Sorunu Sadece Türkiye’de mi Görülüyor!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yine sosyal medyadan gelen resimlere baktığımızda dünyanın farklı yerlerinde satın alınan FC5 kasa Civic‘lerin C sütun ve etrafında belirgin göçüklerin olduğunu gördük.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Honda’nın şu anda binlerce aracı satılmış, binlerce aracıda satılmayı bekliyor. İşin aslı, 11 bin kişinin katıldığı bir grubun aynı aynda aynı durum üzerinden konuşması bir sorun olduğunu gösteriyor.


Sonuç olarak FC5 mağdurları binlerce TL verip araba sahibi olmak istediler ve ortalama olarak 3 ay içerisinde şirketin “Çocuklar top atmıştır” gibi verdiği cevabın bu kadar basit olmaması gerekiyor. Daha kötü tarafı da araçlarından soğuyan insanlar arabalarını da satamıyorlar!

Bariz belli olan göçüklerin sağlıklı düzeltimleri olmadığı için sıfır araba kazalı ve vuruk muamelesi görüyor. Gerçekten bu iş nasıl sonuçlanacak merak ediyoruz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın