Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi TT Artık Hayatına “eTTron EV SUV” Olarak Devam Edecek!

Audi'nin dünyada tanınan spor aracı TT, alınan bir kararla birlikte eTTron olarak üretilmeye devam edecek.
Audi TT Artık Hayatına “eTTron EV SUV” Olarak Devam Edecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz sene Audi TT ile ilgili yaptığımız haber aracın SUV olabileceğini yazmıştık. Birinci nesli 1998 yılında Macaristan’da üretilen spor araç 3. nesliyle yollarda görülmekteydi. Tek kapılı araç sınıfına olan ilgilinin azaldığını biliyoruz. Bu, Audi’ye de yansımış ve TT’nin satışları Avrupa ve Amerika’da düşmüştü. Geçtiğimiz sene ABD’de 2.294 adet, Avrupa’da 16.281 adet TT satışı gerçekleşmişti. 10 yıllık bir değerlendirmede ise Audi tam olarak %50 oranında kayıp yaşadı.

4×4 SUV’larda yeterli seviyede söz sahibi olan Audi, tek kapılısını güne uyarlayarak en çok satılan araç modeline dönüştürüyor. Marka patronları birkaç senedir bunun fizibilitesini yapıyorlardı ve şu anda kesin olarak kararlarını söylediler. İşte detaylar;

TT’nin ilk dönüşüm teklifini Rupert Standlar vermişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Standler, spor aracın farklı yapıda ele alınmasını istemişti. Ancak Dieselgate davasının patlak vermesiyle yönetici bazı suçlamalara maruz kalarak, görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Elektrifikasyona hızlı bir şekilde devam eden Audi, 2019 yılında tüm dünya genelinde 8.756 coupe ve 3.362 adet cabrio satan TT için adımlarının değiştirildiğini açıkladı.

Auto Express’in yer verdiği haberde yüzde yüz olarak TT’nin eTTron isimlendirme şekliyle tamamen elektrikli bir aktarım yapısında düşünülüyor. Üzerindeki heyecan oranının tam olarak atılmayacağını gördüğümüz modelin, 4.35 metre boyutlarında Q3’ten daha kompakt ancak daha alçak yapıdaki bir duruş biçiminde geleceği açıklandı.

Diğer bir gelen bilgi arasında TT’nin kokpit yapısının çok çarpıcı dijital dünyanın özel yazılımlarıyla gelen ekranlarla dolu olacağı söylendi. Alman markanın aracı üzerinde bu kadar radikal kararlar almasının tek açıklaması, zaten elektrikli araç platformuna sahip olması.

GCM Yatırım Banner

Fiyatını uygun seviyede tutmaya çalışacak Audi, eTTon’u grubun giriş seviye araç mimari olan MEB‘te değerlendirecek. Aynı noktada üretilen ID.3’ün yanında bir TT üretimi görebiliriz! Bu da MEB’in esnek yapılı olmasından dolayı!

Varyant planlarını da aktaran kaynağımız, modelin normal bir TT gibi, SUV karoserinde de tek bir motorla, arkadan itiş düzenin de 200 ps olacağını aktardı. TT RS’e denk getirilme kısmında ise dingillere yerleştirilecek çift elektrik motoruyla Quattro’ya uyarlanabilecek. Bu da güç rakamının 400 ps olmasını sağlayacak.

Aracın tabanına döşenecek pil konusunda seviyelerin 45 kWh, 58 kWh ve 78 kWh şeklinde ve 320-544 km arasında menziller üretilecek. Audi’nin 2025 marka planlamasında olan 20 elektrikli araçlardan birisi de eTTron oluyor!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.