Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi’nin Spor Arabası TT Artık Hayatına Dört Kapılı Devam Edecek!

20 senedir Audi'nin tek kapı spor araba sınıfını temsil eden TT, bundan sonra dört kapılı Sportback olarak üretilebilir!
Audi’nin Spor Arabası TT Artık Hayatına Dört Kapılı Devam Edecek!
HABER GİRİŞ

Audi’nin dört kapılı araçlarının RS ve S yüklemeleri dışında gerçek tek kapılı otomobillerinden biri TT’ydi. 1998 yılında ilk MK1, Macaristan tesislerinde üretilmişti. Her jenerasyonda daha güzel şekillere büründürülen TT’nin imalatı 3. nesle kadar getirilmişti. Ancak markası onun artık, farklı bir şekle girmesini istiyor. İşin aslı bu düşüncesi 5 senedir devam ediyor.

2014 Paris Otomobil Fuarı’nda TT Sportback konseptini ortaya çıkarmıştı. Hem aracın aynı isimde dört kapılı yapıya gecmesi kolay değil de hem de Dieselgate şoku tüm işlerini aksatmıştı. İstatiksel olarak da bakıldığında dünyada tek kapı araçlara olan ilgi gittikçe azalıyor. Aynı dert wagon araçlarda da mevcut. Bakalım TT’nin yeni karoseri hakkında neler söylenmiş.

2014 yılında 3. nesliyle çıkan TT, genel Audi yüz hatlarını almıştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Elbette Alman markanın vahşileştirme işleri bu araç için de geçerliydi ve 2016 yılında yüksek güçlerin sahibi TT RS üretilmişti. TT dört kapı tasarımlarına baktığımızda açıkçası eski spor duruşun verdiği hissiyatı yakalayamadık.

Sonradan eklenen iki kapıdan sonra abileri A5 ve A7 gibi duruyor. İlk başta sorulması gereken Audi neden bir tane daha sportback araca ihtiyaç duyuyor. Şirket, TT’nin coupe ve convertible varyantlarını bırakarak farklı rollerin verilmesinin kararını almış.

TT’nin yeni vücuda geçmesinin tek sebebi satışları.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Audi anlaşılan o ki TT defterini tam olarak kapatmak istemiyor. ABD ve Avrupa satışlarına bakıldığın da çareyi bu yolda araması normal. 10 yıllık bir sürede değerlendirme yapılsa da geçtiğimiz sene ABD’de 2.294 adet, Avrupa’da 16.281 adet TT satılmış. 2008 yılına baktığımızda ABD’de 4.355 adet, Avrupa’da 38.335 adet TT satılmış.

GCM Yatırım Banner

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Audi EV SUV E-Tron’un Quattro ve Sürüş Özellikleri Gösterildi!

Audi Yönetim Kurulu, “Artan maliyetlere karşı düşen talebi belirliyorsanız, Audi’nin orta vadede mevcut rotasını devam ettiremeyeceği açıktır.” açıklamasını yaptı.

Dört kapılı TT’nin MQB platformunda imalat sürecinin devam ettirileceği bildirildi. Kaput altındaki değişimler sonucunda 48 voltluk hafif hibrit sistemi benzin motor yelpazesi yanında yer alacak. Ayrıca TT Sportback’in plug-in hibrit varyantlarının da olabileceği söylendi. Gelişmeler şimdilik bu kadar. Audi’nin yeni modeli hakkında farklı haberler gelince sizlere iletmeye devam edeceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.